Amerika merkezli bir girişim tarafından üretimi gerçekleştirilecek olan Triton Model H, son dönemlerin en iddialı elektrikli SUV modeli konumunda.

Elektrikli otomobil pazarındaki dönüşümün öncü sınıfınlarının başında SUV’lerin geldiğini son birkaç yıllık süreçteki örnekler üzerinden görebiliyoruz. Audi, Mercedes ve Jaguar gibi küresel isimlerle birlikte girişim niteliğindeki markaların da birbirinden iddialı modellerine şahit olduk. Bugün itibarıyla radarımıza takılan Triton Model H, teknik özellikleri itibarıyla son dönemlerde gördüğümüz en iddialı elektrikli SUV. Sekiz kişilik yolcu kapasitesi sunmasıyla ilk adımdan itibaren bambaşka bir sınıfta konumlanan modelin, 1.126 kilometrelik menzil vaadi bu sınıfa ilgi duymayanların bile göz bebeklerini büyütme potansiyeline sahip.

1/7

Elektrikli SUV Triton Model H hakkında açıklanan ilk teknik özellikler

Merkezi Amerika’nın New Jersey eyaletinde yer alan girişimin böylesine iddialı bir araçla ortaya çıkması, kısa sürede tüm dünyanın gündemide kendisine yer bulmasına da vesile oldu. Şimdilik sadece elektronik çizim görselleri paylaşılan Model H’de, 200 kWh gibi devasa bir batarya paketine yer verildiğini görüyoruz. Aracın standart olarak dört tekerlekten çekişli geleceği de motorları üzerinden kendini gösterecek.

İlginizi Çekebilir  Elektrikli pickup ve SUV sınıfında iddialılar; Bollinger B1 ve B2

Kullanılan bataryanın destekçisi ise altyapıda yer verilen dört adet elektrik motoru (her tekerleğe bir adet) olacak. Bir araya geldiklerinde 1.500 beygirlik güç üreten bu motorlar, Model H’yi 0’dan 100’e yaklaşık 2,9 saniyede çıkartabiliyor. Ebatları gereği 3,3 metrelik aks mesafesine sahip olan böylesine devasa bir SUV modelinin 3 saniyenin altında 0-100 değeri tamamlayabilecek olması gerçekten takdir edilesi. Yaklaşık 7 tonluk yük çekme kabiliyeti de yine aracın netleşen verileri arasında. Marka tarafından 10 yıl veya 240.000 km boyunca garanti verilen Model H için 5.000 dolarlık depozito karşılığında sipariş alımlarına başlanmış durumda. Üretilecek ilk 100 adetlik versiyon ise 135.000 dolarlık etiket fiyatı ve Founder’s Edition adıyla sahiplerine teslim edilecek.

İlginizi çekebilir

Dünyanın en sürdürülebilir otomobili Fisker Ocean videomuz