Prototip sürecinin ardından beklediği yatırımcı desteğini alan Stator, elektrikli scooter pazarında kolaylıkla fark yaratacak.

Son dönemlerde SEAT ve Audi gibi otomobil üreticilerinin dahi konsept modellerle dahil olduğu elektrikli scooter dünyası da gelişimden fazlasıyla nasibini alıyor. Özellikle Amerika merkezli ulaşım servislerinin de sokaklarda kullanıma açmasıyla birlikte kullacıların doğrudan tecrübe de edebildiği modeller, şehir ulaşımının da vazgeçilmezi halini aldı. Bu dünyaya minimal tasarımı ve teknik özellikleriyle çok iddialı bir giriş yapmak isteyen Stator, yaklaşık bir yıllık prototip sürecinin ardından artından artık seri üretime hazır. Her şeyiyle ilgi çekmeyi başaracağını düşündüğümüz modelin tek soru işaretiyse cepleri yakacak fiyatı olacak.

1/5

Elektrikli scooter Stator teknik verileriyle de çok iddialı

Endüstriyel ürün tasarımcısı Nathan Allen tarafından hayata geçirilen Stator, görünümü kadar kaliteli bir gidona sahip. Üzerinde dijital bir kadranın dahi yer aldığı bu tasarımda, kısıtlı alan kullanımı konusunda bir ders veriliyor adete. Gaz, korna ve ışıklandırma kontrollerinin de yine bu bölüm üzerinden yapıldığını da söyleyebiliriz. Stator’un teknik verileri de ilk başta dediğimiz gibi oldukça etkileyici. Maksimum 51 km/s hıza kadar çıkabilen scooterın tek seferde kat edebileceği menzil ise 129 kilometre olarak açıklanıyor. Gerçek günlük kullanım şartlarında ise bu rakamın 90 ile 100 kilometre aralığında olacağı tahmin edilmekte. 250 dolarlık ön ödeme karşılığında sipariş sürecine resmen başlanılan Stator’a sahip olmak isteyenlerin toplamda ise 3.995 doları gözden çıkarması gerekiyor.