Devrimsel değişimlerle gelen 2020 Citroen e-C4, bugün paylaşılan resmi detayları üzerinden potansiyel alıcıların aklındaki tüm soruları cevaplayacak.

Standart versiyonu ve ilk detayları üzerinden kısa süre önce tanıtımı gerçekleştirilen yeni jenerasyon C4 önemli değilimlere sahne oldu. Bir önceki nesline göre adeta sınıf atlayan modelin en merak edilen paketiyse şüphesiz tam elektrikli versiyonuydu. Peugeot ve Opel gibi PSA grubunun diğer üyelerinde gördüğümüz versiyonlarla paralellik gösteren bu araç, yabancı olmadığımız rakamsal verileri kendine has tasarım çizgileriyle sokaklara yansıtacak. 2020 Citroen e-C4, bugün resmi kaynaklardan paylaşılan detayları üzerinden potansiyel alıcıların aklındaki tüm soruları cevaplayacak.

1/9

2020 Citroen e-C4 350 kilometre menzille geliyor

Ailenin sıfır emisyonlu seçeneği olarak listelerdeki yerini alacak olan e-C4’ün rakamsal verileri kullanıcı ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayacak seviyelerde. Araçta kullanılan elektrik motoru 136 beygir güç ve 260 Nm tork üretiyor ki bu rakamlar elektrikli Opel Corsa’dan da tanıdık. Kullanılan batarya paketiyle de tek seferde 350 kilometreye kadar yol kat etmek mümkün olacak. Citroen mühendislerinin yaptığı testlerin sonucunda e-C4’ün 0’dan 100’e hızlanmasını 9,7 saniyede tamamlandığını görüyoruz. Maksimum sürat değeriyse 150 km/s ile limitlendirilmiş durumda.

Bu verileri daha anlamlı kulacak yegane parça ise şüphesiz şarj süreleri. Araçta hızlı şarj desteğinin sunulması buradaki kurtarıcı donanım niteliğinde. 100 kW’lık bir kaynak üzerinden 30 dakikalık şarj ile bataryayı yüzde 80 doluluğa getirmek mümkün olacak. 32 A 11 kW Wallbox kitiyle ise bu değer 5 saatte yakalanabiliyor. Evlerimizde kullandığımız kaynaklar ise e-C4’ü 24 saatte bu değere getirebiliyor ki bu seçenek pek de cazip sayılmaz.

İlginizi Çekebilir  2021 Opel Mokka-e; elektrik gücüyle gelen etkileyici tasarım

e-C4’ün elektrik dinamiklerinin yanında donanımsal özelliklerine de yakından bakalım. Aracın kokpit bölümünde ince ve şık tasarlanan multimedya ekran ve dijital sürü ekranı dikkat çekiyor. Bu ekranların 10 inç ve üzeri ebatlarda olması da deneyimi üste taşıyacak parçalar arasında.

Elektronik destek asistanı kısmında ise; Aktif Güvenlik Freni, Çarpışma Riski Uyarısı, Çarpışma Sonrası Güvenlik Freni, Kör Nokta İzleme, Aktif Şeritten Ayrılma Uyarısı, Dur & Kalk özellikli Adaptif Hız Sabitleyici, Otoyol Sürücü Yardımı, Kahve Molası Uyarısı, Sürücü Dikkat Uyarısı, Genişletilmiş Trafik İşareti Tanıma, Akıllı, Park Yardımı, Anahtarsız giriş ve çalıştırma ve Kablosuz akıllı telefon şarj etme gibi parçalar fark yaratacak. Bir önceki nesline göre ebatsal olarak da ileriye taşınan C4 ailesinin 380 litrelik bagaj hacmi vadettiğini de belirtmeden geçmeyelim. Aracın sipariş süreci sonbahar dönemiyle birlikte Avrupa merkezli olarak başlıyor.