Amerika merkezli üreticinin ortaya çıkarttığı en verimli modellerden birisi olan Zero SR/S, 2020 model yılıyla önemli iyileştirmeleri getiriyor.

Pek çok kişi için Harley-Davidson’ın da gireceğini açıklamasıyla daha ilgi çekici bir hal alan elektrikli motosiklet pazarı, otomobil ve bisiklet örneklerinde olduğu gibi son birkaç yılda inanılmaz yol aldı. Gerek marka gerekse model bazındaki çeşitliliğiyle rekabetin alevlendiği pazarın öne çıkan isimlerinden birisiyse şüphesiz Zero Motorcycles. Girişim aşamasında olan markalara motor tedariği de yapan Amerika merkezli şirket geçtiğimiz günlerde tanıtımını gerçekleştirdiği yeni modelle kendi limitlerini de yukarı taşımaya devam ediyor. Zero SR/S adıyla ürün gamında var olan racing sınıfındaki modeli üzerindeki değişimlerle birlikte çok daha konforlu hale getirdiğini söyleyen marka, teknik özellikte de aynı iddiayı sürdürüyor.

1/5

Zero SR/S elektrikli motosiklet teknik özellikleri

Zero’nun sınıfındaki en konforlu model olarak lanse ettiği yeni SR/S, markasının 14 yılda elde ettiği tecrübenin son ürünü olarak da bu iddiasını destekliyor. Gövde üzerinde yapılan tasarımsal değişimlerle sürtünme katsayısı bir hayli iyileştirilen modelin bu noktadaki verisi yüzde 13 oranında iyileşmeye işaret ediyor. İşin konfor odağında ise sürücüleri yepyeni bir oturma pozisyonu bekliyor. Bunun için gidonu daha yüksek konumlandıran tasarımcılar ayaklıkları da daha aşağı çekmeyi tercih etmiş. Tüm bu parçalar sayesinde özellikle şehir içi sürüşlerinde hissedilir bir değişim ortaya çıkıyor.

Motosikletin rakamsal verilerine baktığımızda ise, içerisinde bulunduğu performans sınıfının hakkını sonuna kadar verdiğini görüyoruz. 110 beygirlik güce ve 190 Nm torka sahip olan SR/S, bu sayede maksimumda 200 km/s hıza kadar çıkabiliyor. Batarya kısmında herhangi bir değişimin yapılmadığı model, 14,4 kWh‘lık paketiyle şehir içi yaklaşık 260, şehir dışı 132, ortalamada ise 175 kilometre menzil kat edebiliyor. Opsiyonel olarak satın alınabilen ek batarya paketiyle ise maksimum menzili 323 kilometreye kadar esnetmek mümkün. Zero SR/S‘nin bataryasını doldurmak ise hızlı şarj desteğiyle 1 saate kadar düşürülebiliyor. Yurt dışında 19.995 dolarlık başlangıç fiyatıyla sunulacak model, Mart ayından itibaren kullanıcılara teslim edilebilecek.