3D yazıcı teknolojisi meraklılarının oldukça ilgisini çekecek bir tasarım olan Ashen Cabin, hem minimalizme hem de sürdürülebilir mimariye gönderme yapıyor.

Dalgalı ahşap dış yüzeyi ve beton tabanı ile Ashen Cabin çarpıcı bir görünüme sahip, ancak bu prototip konutla ilgili asıl ilginç olan şey ise nasıl yapıldığı. Beton tabanı bir 3D yazıcı ile yapıldı ve ahşap kısmında, eskiden otomotiv endüstrisinde yararlanılan robotik bir kol kullanılarak, böcek hasarı olduğu için kesilen bir ağaç kullanıldı. Bu ilginç tasarımı sizin için araştırdık.

1/10

İşte 3D Yazıcı Teknolojisiyle Tasarlanan Kabinin Özellikleri

Ashen Cabin, New York merkezli mimarlık firması Hannah Ithaca tarafından tasarlandı. 3 x 3 m (10 x 10 ft) ölçülerinde ve iç kısmı oldukça sade olan tasarım; şömineli, lavabolu, raflı bir oda ve oturmak ya da uyumak için kullanılabilecek bir platformdan oluşuyor. Kabinin bacaları da dahil olmak üzere yapısal tabanı, daha önce denenmiş olan 3D baskılı projelere benzer şekilde, çimento benzeri bir karışımı nozuldan katmanlar halinde itip çıkaran bir 3D yazıcı kullanılarak inşa edildi. İşlem yaklaşık iki hafta sürdü ve kullanılan minimum betonla verimli bir yapı elde edilmiş oldu.

İlginizi Çekebilir  Sürdürülebilir turizm için "doğaya kaçış kabinleriyle" tanışın

Her ikisi de New York Cornell Üniversitesi‘nde Mimarlık bölümünde Yardımcı Doçent olan Leslie Lok ve Sasa Zivkovic bu ilginç tasarım hakkında şunları söylüyor; “Kabin, Cornell Robotik İnşaat Laboratuvarı‘nda (RCL), kendi ürettiği ve açık kaynaklı büyük ölçekli bir yazıcı kullanılarak 3D olarak basıldı. 2016 yılında RCL’de yazıcıyı sıfırdan bir öğrenci ekibiyle kurduk ve o zamandan beri geliştiriyoruz. 3D baskı konusunda; dik konsollar için bir destek malzemesi olarak yeniden kullanılabilir çakıl içeren özel bir teknik geliştirdik. Bu teknik, kabinin dik dirsekli ‘ayaklarını’ yazdırmanıza imkan tanıyor. Herhangi bir yerel hırdavatçıdan satın alınabilecek çimento ve kumdan yapılmış kendi beton karışımımızı geliştirdik.”

Kullanılan ahşaba istilacı Emerald Ash Borer böceği bulaştığını farkeden firma; bu durumdaki ahşabın, geleneksel kereste fabrikaları tarafından, ev yapımı için kullanılmaya uygun olmadığını düşünüyordu ve kendi tasarımları için çevre dostu bir yöntem buldular.

Zivkoviç; “Hasarlı kereste kullanmanın avantajı, hem karbonu dünyaya bağlaması hem de daha sık kullanılan ağaç türlerinin hasat edilmesini dengelemesidir.”

Zivkoviç; kullanmış oldukları hasarlı ağacın faydasını şöyle anlatıyor; “Böcek istilasına uğrayarak enfekte olan dişbudak ağaçları, genellikle ya çürür ya da enerji için yakılır. Ne yazık ki, her iki senaryoda da atmosfere CO2 salınır ve bu nedenle inşaat için hasarlı kereste kullanmanın avantajı, hem karbonu dünyaya bağlaması hem de daha sık kullanılan ağaç türlerinin hasat edilmesini dengelemesidir.”

İlginizi Çekebilir  Sürdürülebilir mimari örneği; eski çelik fabrikasının modern sanat galerisine dönüşümü

Ahşabı kullanıma hazırlamak için Zivkovic ve RCL ekibi; daha önce General Motors için otomobil yapımında  kullanılan, e-Bay den satın alınan bir robot kolunu modifiye etti. Robotu yeniden programladılar ve yamuk dişbudak ağaçlarını işlemek için bir platform oluşturdular. Kabin; öğrencilerin yardımıyla monte edilmeden önce robotik kol, ahşabı gerekli şekil ve boyutlarda kesti.

Geleceğe bakıldığında, Lok ve Zivkoviç projenin sürdürülebilir ev yapımı için bir referans olacağını umuyor. Bunu göz önünde bulundurarak; evlerin ve konutların oluşturulmasına yönelik süreçlerini büyütmek amacıyla, hem 3D baskıda hem de robotik ahşap yapı imalatında inşaat endüstrisi ile işbirliği yapmayı hedefliyorlar.