Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ülke genelinde 2023 yılına kadar geniş kapsamlı bisiklet yolu yapacaklarını açıkladı.

Şüphesiz ki son yıllarda en çok ihtiyaç duyulan şey temiz hava, temiz çevre ve güvenli temiz yollar. Bisiklet sektörü tüm bunlarla radikal anlamda dikkat çekici değişikliklerle öne çıkıyor. Ayrıca tüm dünya genelinde bisiklete olan yoğun talep bu değişikliklerin de merkezinde yer alıyor. Her geçen gün var olan iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine maruz kaldığımız gerçeğiyle sağlıklı kalmaya çalışarak ve bunu yaparken de çevreye daha duyarlı olma gayretiyle seçimlerimizi bu yönde düzenliyoruz. Tüm bunlarla birlikte gündemde hala etkisini sürdüren koronavirüs salgını bizi toplu taşımadan uzaklaştırarak bizi bisiklet kültürünü anlamaya çalışıp bisiklete binmeye daha çok itti. Var olan bisiklet yolu ihtiyacının da bu şekilde daha çok artığını görüyoruz.

Bisiklet yolu projesi Avrupa Bisiklet Ağı ile entegre olacak

Bu zamana kadar yerel yönetimler tarafından yapılan 150 kilometrelik bisiklet yoluna destek olduklarını belirten Kurum, 2018’de başlattıkları çalışmaların 81 ilde devam edeceğini söylerek gelecek ile ilgili planlarını da açıkladı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Afyonkarahisar, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Çankırı, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, Kahramanmaraş, Malatya, Rize, Sakarya, Trabzon, Tunceli’de başlayan çalışmalarda toplam 102 kilometrelik bisiklet yolunun tamamlandığını açıkladı. Bakan Kurum, Batman, Bitlis, Çanakkale, İstanbul, Konya, Kırşehir, Kütahya, Mersin, Muğla, Niğde, Ordu, Rize, Siirt, Trabzon, Tokat, Yozgat, Zonguldak illerindeki toplam 114 kilometrelik bisiklet yolunun yapımının da devam ettiğini belirtti.

İlginizi Çekebilir  Güzel gelişme; hükümetten bisiklet kredisi hamlesi

Avrupa Bisiklet Ağı (Eurovelo) ile entegre olacak 3 bin 165 kilometrelik güzergah için “Şehirlerarası Ulaşım ve Turizm Amaçlı Bisiklet Yolları Master Planı” hazırladıklarını belirten Kurum, Anadolu ve kıyı koridoru olmak üzere 2 etap halinde planladıkları bisiklet yollarının 1650 kilometrelik kısmını bu yıl sonuna kadar tamamlayacaklarını ifade etti. Bakan Kurum; “Bisiklet yollarımız şehir içlerinde ulaşıma entegre olacak, şehirler arasında da özellikle bisiklet turizmine ve ulusal, uluslararası spor organizasyonlarına hizmet verecek. Toplamda 102 kilometre bisiklet yolunu tamamladık. Korunan alanlara yapacağımız 1496 kilometre, 17 ildeki 114 kilometre ve Avrupa Bisiklet Ağı ile entegre olacak 3 bin 165 kilometre bisiklet yolu ile vatandaşlarımız için 2023 yılı sonuna kadar ülke genelinde toplamda 4 bin 775 kilometre bisiklet ağı kurmuş olacağız. Yaya ulaşımına katkı sunmak için de 2023 yılına kadar 3 bin kilometre yeşil yürüyüş yolu yapacağız.” açıklamasında bulundu.

İlginizi Çekebilir  25 yıllık araştırma; şehir içinde bisiklet kullanmak ömrü uzatıyor

Özel Çevre Koruma Bölgesi ve doğal sit alanlarındaki bisiklet yollarının yapımına da devam edildiğini belirten Kurum, şunları ifade etti;İzmir ile Antalya arasında bulunan korunan alanlarda yapacağımız bisiklet yolları Datça-Knidos, Köyceğiz-Dalyan, Fethiye-Ölüdeniz, Patara-Kaş-Kekova ve Bodrum-Yatağan-Milas‘ta yoğunlaşacak. Ankara, Konya ve Aksaray sınırları içerisinde yapacağımız bisiklet yolları ise Gölbaşı ilçesi ile Tuz gölü etrafında yer alacak. Ege, Akdeniz ve İç Anadolu sınırları içerisinde bulunan korunan alanlara yapacağımız bisiklet yolları toplamda 1496 kilometreye sahip olacak. Bakanlık olarak Ege ve Akdeniz bölgesinde yer alan bisiklet yollarının uygulama projelerini tamamladık, Tuz Gölü ve Gölbaşı’ndaki bisiklet yollarının uygulama projelerinin çalışmaları ise sürüyor. Korunan alanlara yapılacak olan bisiklet yolları 318 milyon 750 bin liraya mal olacak.” Ayrıca Bakan Kurum, belediyelerden gelen talepler doğrultusunda çalışmalarına devam edeceklerini de kaydetti.