Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla bazı önemli iller ve bölgeler “kesin korunacak hassas alan” ilan edildi.

Son dönemde doğal miras niteliğinden önemli alanların tartışma yaratan projelerini sık sık duyuyoruz. İlk olarak Koronavirüs nedeniyle Salda Gölü‘nde iş makinelerinin görülmesi sosyal medyada uzun bir süre tepkilerin odağında kalmış olsa da sevindirici haber geçtiğimiz günlerde  geldi. Çevre Bakanlığının talimatıyla bölge eski görünümüne kavuştu. Ardından Antalya Olimpos‘ta Koruma Amaçlı İmar Planı kamuoyuna duyuruldu. Buna göre bazı 1. derece sit statüsünde yer alan bölgeler 3. derece sit alanına düşürüldü  ve çok tepki topladı.  ” Sivas’ın Salda’sı olarak gündemde yer alan doğal akvaryum görünümüne sahip olan Gökpınar Gölü‘nde bungalov projesi de tartışmaların göbeğinde. Böylesine sıcak bir gündemin döndüğü son birkaç günün ardından olumlu gelişmeler de yaşanmıyor değil.  Kısa süre önce yapılan duyuruda ülkemizde birer miras  olarak sayılan bazı doğal alanlar için koruma kararı açıklandı.

1/7
İlginizi Çekebilir  İnşaat haberleriyle tekrar gündeme gelen salda gölü neden önemli?

“Kesin korunacak hassas alan” kapsamında hangi il ve bölgeler yer alıyor?

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre; Kayseri sınırları içerisinde bulunan Sultan Sazlığı Sit Alanı ilan edildi. İkinci basamakta ise Van  sınırları içerisinde yer alan Dönemeç Sazlıkları Potansiyel Doğal Sit Alanı olarak belirlendi. Sivas’ın Hafik ilçesindeki Hafik Gölü Potansiyel Doğal Sit Alanı ve Giresun’un Yağlıdere ilçesindeki Gölyanı Yaylası Doğal Sit Alanı da yapılan açıklama kağsamında kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edildi.