2021 model yılıyla tanıtımı gerçekleştirilen BMW iX3, menzil değerinin yanında hızlı şarj özellikleriyle de kullanıcıları cezbetmeye çalışacak.

Son dönemleri en popüler endüstrisi haline gelen elektrikli otomobil pazarı büyümeye devam ediyor. Markaların stratejilerindeki merkez üs haline gelen sınıf için önemli bir dönüşüm içerisinde olan isimlerden birisi de BMW, kısa süre önce üretim planlamasında yer açmak üzere hibrit spor otomobili i8’in üretimine son veren Almanya merkezli üretici, kendisinden bir süredir beklenen tanıtım hamlesini de gerçekleştirdi.

Dijital paylaşımlar üzerinden tanıtımı gerçekleştirilen BMW iX3, karşımıza ilk kez çıkarıldığı 2018’deki konsept versiyonun ardından seri üretim dinamiklerine de kavuşturulmuş oldu. Tamamen dolu bataryasıyla 460 kilometreye kadar menzil kat edebilen aracın hızlı şarj yetenekleri de onu cazip kılan dinamikleri arasında.

1/7

Rakamlarla BMW iX3

Elektrikli X3 olarak da nitelendirebileceğimiz modelin batarya kısmında 80 kWh kapasiteli paket karşımıza çıkıyor. Bu batarya sunduğu menzil değerinin yanında şarj değerleriyle de kullanıcı dostu olma iddiasında. 150 kW hızlı şarj desteğiyle gelen üniteyi yüzde 0’dan yüzde 80 doluluğa sadece 34 dakikada getirilebiliyor. 10 dakikalık dolumla ise 100 kilometre gitmenin mümkün olduğu bir senaryo da marka tarafından teknik verilerde belirtildi.

İlginizi Çekebilir  Ailenin performans zirvesi; Audi e-tron S ve e-tron S Sportback

Aracın motor kısmında ise şimdilik sadece tek bir ünite var. 282 beygir güç ve 400 Nm tork üreten bu motor, değerlerini arka tekerlekler üzerinden yere aktaracak. Çift motorlu ve 4×4 versiyon için herhangi bir açıklama olmadığını da yeri gelmişken belirtelim. Tüm parçaları bir araya getirdiğimizde ise iX3’ün 0’dan 100’e hızlanmasını 6,8 saniyede tamamladığını görüyoruz. Aracın maksimumda erişebileceği hız ise 180 km/s ile limitlendirilmiş durumda. Üretimi Çin’de gerçekleştirilecek olan aracın satış ve fiyatlandırma süreciyse önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.