Adalar için faytonlu ulaşımın kaldırılmasından sonra yerine farklı seçeneklere sahip sürdürülebilir ulaşıma örnek elektrikli araçlar satın alındı.

Adalar’da uzun zamandır tartışma konusu olan faytonlu ulaşım geçtiğimiz aylarda atlarda ortaya çıkan Ruam hastalığı nedeniyle kaldırılarak sonuçlanmıştı. Ulaşım taleplerinin karşılanması için başlatılan çalışmalar tamamlandı. Kullanılacak araçların bölgenin doğal ve kültürel yapısına uygun aynı zamanda çevreye duyarlı ve sessiz olmasına dikkat edilerek seçilen 2 tip elektrikli araç satın alındı. Bölgede yaşayanlar ve tüm ziyaretçiler için seçilen araçların kullanıma sunulması yaz sezonu başlamadan önce olacağı kararlaştırıldı.

İlginizi Çekebilir  Karbonsuz ulaşım için ilk adım; İstanbul elektrikli otomobil programı

Adalar çevreci ulaşıma öncü olacak

İBB Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Orhan Demir‘in konu ile ilgili açıklamalarında Adalar’da yaşayan vatandaşların ve turistik amaçlarla ziyarete gelenlerin farklı yolculuk taleplerinde bulunduğunu söyleyerek, kullanılacak elektrikli araçlarda da farklı büyüklük ve kapasitelerde seçenek oluşturulacağı belirtildi. Ayrıca araç seçimlerinde, engelli vatandaşlarında kullanımına uygun olması dikkat çekici detaylar arasında yer alıyor. Konuyla ilgili açıklamalarına devam eden Demir, bölgenin fiziksel koşulları ve yüksek eğilimli yolları dikkate alınarak erişim sıkıntısı yaşayan yaşlı, çocuklu vatandaşlar için de kapıdan kapıya özel hizmet amaçlı, küçük araçlar da sipariş edildiğini ifade etti. LessTR.com olarak bu tarz sürdürülebilir ulaşım seçeneklerinin yaygınlaşmasını umuyoruz.