Adidas yüzde 100 geri dönüştürülebilir spor ayakkabılarının ikinci nesli olan futurecraft.loop 2’yi tanıttı.

Nike, New Balance, Reebok ve Adidas önde gelen spor markaları geri dönüştürülebilir, çevre dostu ürünlere tasarımlarında daha sık yer veriyor. Adidas’ın futurecraft adını verdiği tasarımıyla başlattığı yüzde 100 dönüştürülebilir ayakkabı serisi ilk baskısının ardından kalan stoklarıyla geri toplandı. İlk nesli geri alan marka onları tamamen yeni bir ayakkabı yaratmak üzere geri dönüştürdü.

1/5

İlginizi Çekebilir  Nike tarafından üretilen en çevreci ayakkabı serisi Space Hippie ile tanışın

İşte geri dönüştürülebilir Adidas spor ayakkabının detayları

Geri dönüştürülmüş spor ayakkabı tasarımı, ultra hafif, tam uzunlukta olan orta taban, konfor sağlarken yüksek darbe emiş gücüyle dikkat çekiyor. Bu geri dönüştürülmüş ürün, kendi üretimi dahilinde dairesel bir ekonomi yaratma çabasını oluşturuyor. Şirket 2017‘den beri, plastik kirliliğini okyanuslardan temizlemek için çalışıyor. Marka ultraboost ayakkabısının üç yeni versiyonunu piyasaya sürdü ve bu süreçte okyanuslardaki plastiklerden geri dönüştürülerek yapılan toplam 1 milyon ayakkabı satmayı başardı.

Ayakkabılara ek olarak, şirket 2024 yılına kadar tamamen geri dönüştürülmüş polyesterlere de geçmek istiyor. Marka, 2021 ilkbahar / yazında futurecraft.loop’un ticari bir sürümünü planlıyor. Giyim üreticisi, tüketicilerin eski ayakkabılarını geri vermelerini kolaylaştırmak için kullanılmış ürünün veya malzemesinin potansiyel ve içsel değeri hakkında farkındalık yaratmak istediğini de belirtti.