Son yıllarda sürdürebilirlik odaklı ürünleriyle öne çıkan isimlerden biri olan Adidas, Terrex Free Hiker Parley modeliyle ürün gamını genişletmeye devam ediyor.

Okyanus ve denizlerdeki plastik atık miktarının görülmemiş seviyede seyretmesi dünyayı büyük bir tehditle karşı karşıya bırakmakta. Doğa ve canlılar yok olma krizi ile yüzleşirken dünyaca ünlü spor markası olan Adidas hem krizi fırsata çeviriyor hem de ekolojiye büyük fayda sağlıyor. Nasıl mı?

Markanın, okyanus ve denizlerdeki plastik atık kirliliğini dikkat çekip sona erdirmek amacıyla “Parley for the Oceans” adlı sivil organizasyon topluluğu ile yaptığı anlaşması dikkat çekiyor. Parley for the Oceans; plajlar, kıyılar ve hatta ıssız adaların çevresinde bulunan atık plastiklerin toplanıp geri dönüştürülmesini sağlayarak ekosistemin iyileştirilmesine yönelik katkıda bulunuyor.

1/6
İlginizi Çekebilir  Modada geri dönüşüm çeşitleniyor; New Balance'dan sürdürülebilir ayakkabı tasarımı

Adidas Terrex Free Hiker Parley Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kasina x Adidas Terrex Free Hiker’dan sonra sürdürülebilir üst düzey malzemelerden yapılmış ilk yürüyüş ayakkabısı olan Terrex Free Hiker Parley’i piyasaya sürdü. Ayakkabının üst bölümünde ayağı kavrayan, esnek, nefes alabilen, hafif ve su itici Primeknit kumaş saya bulunuyor. Continental kauçuk dış taban yapısıyla beraber Adaptive Traxion özelliği sayesinde de zemin koşullarına ve engebeli yüzeylere oldukça uyum sağlıyor. Boost yastıklama teknolojisi kullanılarak yapılmış taban ünitesi ise enerji geri dönüşümüyle tam bir konfor sunuyor. Nefes alabilen ayakkabının toplam ağırlığı erkek boyutları için 400 g ve kadınlar için ise 340 g.

İlginizi Çekebilir  Reebok tarafından üretilen sürdürülebilir vegan ayakkabı

Adidas Grubu Küresel Markalardan Sorumlu Üyesi Eric Liedtke sadece geri dönüştürülmüş okyanus plastiğinden ayakkabı üretmeyi başarmakla kalmayıp yüzde 100 okyanus plastik atıklarıyla ilk formayı da ürettiklerini söylemişti. Liedtke süreç içerisinde yine, Parley Oceans plastiğini kullanarak bir milyon çift ayakkabı üreteceklerini, en büyük hedeflerinin ise kullanılmamış plastiği tedarik zincirlerinden çıkarmak olduğunu dile getirmişti.