Turistik faaliyet odaklı hizmet veren Airbnb, çevre duyarlılığı odaklı yeni projesinde beş şanslı kişiyi ücretsiz Bahamalar’a götürecek.

Özellikle gezginlerin çokça tercih ettiği Airbnb, turistik konaklama konusunda kısa sürede önemli bir noktaya geldi. Konaklama ihtiyacı olanlar ile boş odasını değerlendirmek isteyenleri çift taraflı faydayla bir araya getiren uygulama son yıllarda gerçekleştirdiği ilginç projelerle de gündeme gelmeyi başarıyor. Yaklaşık 3 yıl önce Audi ile gerçekleştirdiği keyifli ortaklıkla akıllarımızda yerinen markanın bu seferki projesi ise, beş şanslı kişiyi 2 aylığına bedava Bahamalar’a götürmek. Başvuranlardan beklenen tek şart ise bölgedeki bazı turistik noktaların restorasyonu ve temizliğine yardımcı olmaları.

Airbnb Bahamalar projesi bölgenin içerisinde bulunduğu durumu da ortaya koyuyor

Bir anlamda “görevimiz çevre korunması” olarak da nitelendirebileceğimiz proje beraberinde bir farkındalık yaratma istediğini de barındırıyor. Açıklanan detaylara baktığımızda seçilen beş kişiden bölgedeki mercan kayalıklarının restorasyonuna ve doğal-kültürel kaynakların korunmasına yardımcı olması bekleniyor. Yine resiflerin de merkezde olduğu plan içerisindeki katılımcılar, büyümeyi teşvik etmek için mercan fidanlıkları inşa edecek ve bakım işlemi gerçekleştirecek.

700’den fazla adadan oluşan Bahamalar’ın özellikle Eylül 2019’da meydana gelen Dorian Kasırgası’ndan ciddi oranda etkilendiği biliniyor. Kayıtlarda en az 70 kişinin hayatını kaybettiği, 3,4 milyar dolardan fazla hasarın saptandığı bölge dünyadaki iklim krizinden üzerine düşeni fazlasıyla alıyor. Ekonominin merkezini turizmin oluşturduğu bölgenin önümüzdeki yıllarda küresel ısınmaya bağlı olarak daha şiddetli fırtınalarla da mücadele etmesi gerekebilir. Yerel yetkililer ise bu doğal güzelliklerin sürdürülebilirliği için turistlerin tatillerini iptal etmemeli konusunda mesajlar yayınlıyor.