İklim değişikliğinin gelecekte bizi bekleyen felaket senaryolarına karşı birçok ülke gibi Almanya Hükümeti de düğmeye basanlardan.

İklim değişikliğinin artış gösterdiği son yıllarda birçok ülke yenilenebilir enerji kaynaklarını fosil yakıta tercih etmeye başladı. Almanya da bu konuyla ilgili süreç içersinde sera gazı salımlarında azalma, yenilenebilir enerji kaynaklarında artışla iklim değişikliğinde çözüm odaklı gelişmeleri desteklediğini göstermişti. Hükümet kanadından gelen yeni açıklamada, karbon emisyonlarını daha da azaltmak için son kömür santrallerini 2038’de kapatacağını açıklandı. Maliye Bakanı Olaf Scholz perşembe günü yaptığı açıklamada, tesis sahiplerine kazanç telafi etmek için 4,35 milyar avroluk bir destek paketi olacağını belirtti. Son yıllarda kömür kullanımı ne kadar azaltılmış olsada, hala en büyük enerji kaynağı olduğu yadsınamaz bir gerçek.

Almanya olumlu kararda bile eleştiriler odağında

Yapılan açıklamanın detaylarına baktığımızda santral kapatma anlaşmasının federal hükümet ile enerji devleri arasındaki müzakerelerin ardından sonuca bağlandığını görüyoruz. Aslında ilk baktığımızda durumun gayet pozitif cümlelerle ifade edilmesi gerekiyor. Lakin anlaşma içeriğindeki fantastik bir uygulama pek çok kişiye “ben bu işten ne anladım” dedirtebilir. Buna göre 2038’e kadar var olan kömür madenlerinin tam anlamıyla kullanılabilmesi için çalışmalar sürecek. Bir kömür madenine erişim için bölgedeki ulaşım alanının genişletilmesi kararı da anlaşma içerisindeki tartışmalı izinler arasında. Greenpeace Almanya’nın Direktörü ise süreci; “Tüm dünyada milyonlarca insan iklim koruması için gösteri yapıyorken Alman hükümeti bir kömür santrali için yolları temizliyor. Bu madeni genişletmek demek.” cümleleriyle ifade ediyor.

2022 yılına kadar ülkedeki nükleer santrallerin planlı bir şekilde kapatmayı hedefleyen Almanya alternatif enerji kaynaklarını arama konusunda ekstra bir çalışma içerisinde. Yenilenebilir enerji kaynaklarını 2017 yılında elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 38‘inin merkezine almayı başaran hükümet, buna rağmen zaman zaman yavaş davranması nedeniyle eleştiriliyor.