Kore merkezli bir ekip tarafından tasarlanan Median AMB ambulans projesi, sağladığı zaman tasarrufuyla hayat kurtaracak nitelikte.

Tüm dünya metropollerinin temel gündem maddeleri arasında yer alan trafik sorunu bugün baktığımızda beraberinde pek çok dezavantajı da getiriyor. Şehirlerin kalabalıklaşmasıyla birlikte ortaya çıkan otomobil sayılarındaki inanılmaz artış, ses ve hava kirliliği gibi insanların hayatını yaşanılamaz hale getirme gibi negatif etkilere sahip. Yaşanan bu trafik probleminden hayati oranda etkilenenlerden birisi de şüphesiz ambulanslar. Ambulans ile kaza yeri arasında veya hastanın en yakın hastaneye sevki sırasında yaşanan sıkışıklıklarda halihazırda olan tek çözüm emniyet şeridi olarak görülüyor. Şeridin bulunmadığı yerlerde ise araç sürücülerinin sistematik şekilde yol vermeleri bekleniyor. Kore merkezli bir ekip tarafından tasarlanan Median AMB projesiyse, var olan problemlere önemli bir çözüm. olma iddiasında.

1/7

Median AMB ambulans projesinden detaylar

Tasarımın detaylarına baktığımızda geliştirilecek aracın yolu ayıran bariyerler üzerine entegre edildiğini görüyoruz. Bu sayede trafikten tamamen bağımsız olan aracın her iki yöne de sorunsuz şekilde gidebilme opsiyonu doğuyor. Ambulansta her iki doğru açılan sürgülü kapılar tercih edilmiş. İçeride ise bir sürücü, bir asistan için oturma yeri ve hastanın konumlandırılacağı bir adet sedye için alan karşımıza çıkıyor. Ekibin genel işleyiş konusunda da kapsamlı bir operasyon sürecini düşündüğünü belirtmek gerekiyor.

İlginizi Çekebilir  Havada ve karada emisyonsuz ulaşım sağlayan uçan taksi konsepti [Video]

Plana göre, bir kaza meydana geldiğinde, otoyoldaki aralıklarla bulunan en yakın Medyan AMB İstasyonuna işaret gönderiliyor. Tehlike sinyali alındıktan sonra, Median AMB kazanın bulunduğu yere giderek kazazedeyi alarak onu en yakın hastaneye götürebilecek uygun bir ambulansa getiriyor. Tüm bunları üst üste koyduğumuzda da ortaya çok ciddi bir zaman tasarrufu çıkıyor. Elbette bu aynı zamanda hayatların kurtulabilmesi demek. Red Dot Tasarım ödüllerinde konsept kategorisinde ödüle layık görülen projenin hayata geçirilip geçirilmeyeceğini hep birlikte göreceğiz.