Hibrit ve elektrikli kamyonların yerel yönetimler odaklı popülerliği devam ediyor. Hibrit itfaiye aracı için sipariş duyuran Los Angeles da bunun son örneği durumunda.

Çevre odaklı dönüşüm projeleriyle ilgili dünyanın hemen yer yerinde atılan adımlarla birlikte, “ilk” sıfatını bugünlerde çokça duymaya başladık. Elektrik gücünün entegrasyonuyla sağlanan bu dönüşüm, bireysel araçların yanında yerel yönetimlerin filolarında da etkisin göstermeye başladı. Geçtiğimiz hafta içerisinde New York Belediyesi‘nin, bünyesindeki tüm araçları elektrikli ve hibrit olarak değiştireceğini açıklamasıyla gündeme gelen Amerika da bu dönüşümde payını almaya devam ediyor. Kısa süre önce yaptığı duyuruyla saf elektrikli olarak da kullanılabilen hibrit araç siparişini duyuran Los Angeles İtfaiye Departmanı, bu alanda da Amerika’da bir ilke imza atmaya hazırlanıyor.

1/2

Los Angeles İtfaiyesi’ne katılacak hibrit itfaiye aracı hakkında bilinenler

Amerika’nın ilk hibrit itfaiye aracı olarak mesaiye başlayacak model aslında sektörü takip edenlerin çok daha yabancı olmayacağı bir isim tarafından asfalta indiriliyor. İtfaiye aracı üretiminde dünyanın en önemli markalarından birisi olan Avusturya merkezli Rosenbauer imzasını taşıyan model CFT adıyla göreve başlayacak. 2016 yılında Amsterdam İtfaiyesi‘nin de sipariş verdiği model tanıtıldığı ilk konfügrasyonda altı silindirli dizel motor, elektrik motoru ve batarya paketi bileşenleriyle karşımıza çıkarılmıştı.

Bu formülde 30 kilometre elektrik menzili sunan CFT’de Los Angeles İtfaiyesi’nin isteği üzerine batarya paketinde artış yapıldığı da dikkat çeken detaylar arasında. Kaynaklara göre bu sayede aracın elektrik menzili 50-55 kilometre aralığına yükseltilmiş durumda. Kompakt yapısı ve dört tekerlekten manevra kabiliyeti sayesinde dar bölgelere de girebilecek olan CFT’nin teslimatı 2021’in ilk çeyreği içerisinde gerçekleştirilecek. Los Angeles İtfaiyesi’nin Amsterdam’ın ardından CFT’yi operasyonlarında kullanacak dünyadaki üçüncü departman olacağını da belirtmeden geçmeyelim.