Uzmanlar Antarktika bölgesinde plastik kirliliği ile ilgili daha önce rastladıkları bulgulardan çok daha yüksek seviyelerde kirliliğe rastladıklarını belirtti.

Plastiklerden kaynaklı kirlilik; doğaya, kumsallara, denizlere ve orada yaşayan canlılara zarar veriyor. Bazı plastiklerin geri dönüşümü mümkün olsada geri dönüşüm esnasında doğal kaynakların tüketimine neden oluyor. Talep artıkça atıklardan kaynaklı ortaya çıkan çevre kirliliği sorunu yeni araştırmaları da beraberinde getiriyor. Son araştırmalar bu defa Antarktika bölgesinde plastik kirliliği ile dikkatleri çekiyor. Okyanusta oluşan dalga ve akıntının neden olduğu aşındırıcı kuvvet, atıkları küçük parçalara ayırıyor. Bilim adamları, parçalanmış plastik atıklarını yani mikroplastikleri, Antarktika bölgesinde ilk kez keşfetti.

Antarktika bölgesinde plastik kirliliği, okyanus ekosistemine zarar veriyor

Yapılan araştırmalarda daha önce Antarktika’nın yüzey sularında plastik kirliliği tespit edildiğini görüyoruz. Bölgedeki buzul levhalar deniz suyundan oluşan Antarktika’da yüzde 80‘i her yıl eriyor ve her seferinde bu parçacıkları okyanusa serbestçe bırakıyor. Avustralya Deniz ve Antarktik Araştırmalar Enstitüsü’nden araştırmacılar, 2009 yılında Doğu Antarktika’da bir buz levhasını analiz ettiler ve buzulun içinde 14 farklı tipten 96 mikroplastik parçacık buldular. Son çalışmalar ise buzulların içindeki mikroplastiklerin daha önce belirtilenden daha fazla olduğunu gösteriyor.

İlginizi Çekebilir  Buz yerine çamur; Antarktika penguenleri küresel ısınma nedeniyle zor durumda [Video]

Araştırmayı yapan ekibe göre bu kirliliğin arkasında, turistlerden veya araştırmacılar tarafından kullanılan giysi veya plastikten üretilmiş ekipmanlardan var. Ayrıca keşfettikleri plastik çeşitleri arasında, balıkçılık endüstrisi tarafından sıklıkla kullanılan çeşitli malzemeler de faktörlerden biri olarak raporlara yansıyor. Ekibe göre, mikroplastikler dibe doğru sürüklenmeyerek deniz buzu oluşumuna yakalanıyor ve bu durum okyanus ekosisteminin bozulmasına neden olacak.