Antarktika bölgesinde sıcaklık değerleri beklenenden çok daha hızlı şekilde ivmelenmeye devam ediyor. Açıklanan son rakamlar ise tedirgin edici.

Eğer dünyayı bir buzdolabı olarak düşünürsek Antarktika‘yı bu yapının dondurucusu olarak nitelendirebiliriz. Pek çok elektrikli eşyayı kullanırken çalışma prensibine aslında hiç bakmıyoruz ve kiminin kullanıcı hatası nedeniyle yerine yenisini kolayca alabiliyoruz. Ancak dünyanın çalışma prensibini göz önünde tutmazsak buzdolabı örneği bu eşsiz bölge için malesef geçerli olamayacak. Sıcaklıkların mart 2015’te 17,5 derece olarak ölçüm yapılmasından bu yana ilk defa bu seviyenin üstüne çıkarak yeni bir rekor kırdı. Beklenenden daha kısa bir sürede artış gösteren sıcaklıklar, küresel ortalamanın çok daha hızlı gerçekleştiğine işaret etti.

Antarktika’da sıcaklık artışı sera gazı ile ilişkili

Arjantinli araştırma istasyonu Esperanza’nın son ölçümlerinde 18,3 dereceyi görmesi tedirginliği artırdı. Dünya Meteoroloji Örgütü’ne göre, Antarktika bölgesi son 50 yılda neredeyse 3 derece ısınarak dünyadaki en hızlı ısınan bölge olarak kayıtlara geçti. 2012’den önce yapılan araştırmalar, ısınma oranlarının son 2000 yılda benzerinin görülmediğini ortaya koydu. Esperanza tarafından açıklanan bu verilerin nedeni atmosferde görülen sera gazındaki artışa bağlanıyor.

İklim Bilimci Nerilie Abram; Zaman zaman tişört giyecek kadar sıcak olabilen ve çok hızlı bir şekilde ısınan bir alandan bahsediyoruz