Son teknoloji malzemelerle yürütülen Antarktika çalışmalarından gelen yeni haberler, beklentilerin üzerinde seyreden sıcaklıklara işaret ediyor.

Küresel ısınmanın sonuçlarını en net şekilde görebileceğimiz yerlerden birisi şüphesiz Antarktika. Yaşanan iklim değişiklikleriyle birlikte sıcak hava dalgalarının değişken parametrelerde gözlemlenmesi, sadece bu bölgede değil dünyanın geri kalanında da hissedilir değişimlere neden oluyor. Buzulların diyarında yaşanan kopmalar bölgede yaşayan canlıların hayatını tehlikeye atarken, deniz seviyesinin de yükselişindeki temel sebeplerin başında. Bilim insanlarının milyon dolarlık yatırımlar ve son teknoloji cihazlarla gerçekleştirdiği araştırmalar da bize var olan durumu rakamlarla çok net bir şekilde açıklıyor. New York Üniversitesi ve NASA başta olmak üzere pek çok farklı kurumdan çalışanları bir araya getiren son araştırma, bölgedeki en büyük buzullardan birisiyle ilgili endişe verici yeni bulgular ortaya çıkarttı.

Antarktika bölgesindeki en büyük buzullardan birisi uyarı mesajı veriyor

Ekibin yayınladığı son araştırmanın merkezinde Thwaites Buzulu var. Okyanus üzerinde 120 kilometrelik devasa bir alanı kaplayan bu buzul çalışmaların seyri için hayati önem arz ediyor. Thwaites’in okyanusa bağlandığı derin noktalarından birisine ulaşmak için 600 metrelik bir buzul tabakası delme üzerine kurulan araştırmadan elde edilen ilk bulgular, zeminde beklenilenden daha sıcak bir suyun var olduğunu ortaya çıkardı. Suyun donma noktasının sınırı olarak bildiğimiz 0 dereceyi gösteren ölçümler, devasa boyutta olan buzulun başka noktalarında daha sıcak değerlerin de olabileceği ihtimalini doğuruyor.

Buzul Bilimci David Holland; Elde ettiğimiz bu sıcaklık, buzul için kesinlikle sürdürülebilir bir durum değil.

Bölgedeki donma noktasının 2 derece üstü olarak nitelendirilen bu değeri “çok kötü ve endişe verici” olarak nitelendiren New York Üniversitesi’nden Buzul Bilimci David Holland, bunun geçmişten gelen bir durum olmadığını ifade ederek küresel ısınmanın etkisi olarak değerlendiriyor. Araştırmadaki bir diğer bulgu da, dipte tuzlu ve tatlı suyun yer yer birlikte döngü sağladığını gösteriyor. Uzmanlara göre bu durum ılık suyun buzulun içine daha hızlı nüfuz etmesine ve kayıpların hızlanmasına sebep olabilir.


Her yıl suların ısınmasından dolayı 50 milyar tondan fazla kütle kaybı yaşayan Thwaites Buzulu, gün geçtikçe daha ince bir tabaka haline geliyor. Erimeden kaynaklı olarak daha fazla sıcak su ile karışmaya başlayan buzulun doğrudan sahillerle bağlantılı olması da tehlikenin boyutu artıyor. Olası kırılmalarda akışını etkileyecek herhangi bir doğal oluşumun varlığından bahsedilememesi yaşam alanlarının önündeki önemli tehditlerden. Farklı noktalarda yapılacak olan yeni ölçümler, bize daha net sonuçlar gösterecek.