NASA tarafından kısa süre önce yayınlanan görüntülerde Antarktika Kartal Adası bölgesinde net bir şekilde buzul kaybı yaşandığı ortaya kondu.

Gün geçtikçe Antraktika Buzulları erimesi ivme kazanmaya devam ediyor. Son olarak geçtiğimiz haftalarda 20,75 dereceye ulaşan rekor sıcaklıkları geride bırakan bölgede National Geographic fotoğrafçısı Frans Lantig’in buzul yerine çamurda yaşamak zorunda kalan penguenleri görüntülemesi dikkat çekmişti. Ancak NASA tarafından çekilen son görüntüler gelinen noktanın ürperticiliğini bambaşka bir açıdan ortaya koyuyor. Eagle Island bölgesini uzaydan izlemeye alan bilim insanları 4 Şubat‘ta neredeyse karlı kaplı bir manzarayla karşılaşıyor. Kısa süre önce çekilen ikinci fotoğrafta ise erimenin boyutunun ne denli büyük olduğunu görüyoruz. Erime sonucu bölgede göletlere dönüşen alanlar kameralara yansırken, bazı kara parçalarındaki buzulların tamamen yok olduğunu da kolaylıkla ayırt etmek mümkün. Uzmanlara göre gölete dönüşen alanlar karlı alanlara göre ısıyı daha fazla emiyor ve bu da erime sürecinin hızmanmasını tetikliyor.

1/2

İlginizi Çekebilir  Araştırmacılardan endişeleri artıran yeni Antarktika raporu

NASA’dan rakamsal verilerle Antarktika Kartal Adası erimesi

NASA tarafından yayınlanan görüntülerde, bir haftadan biraz uzun bir sürede 10 cm’lik bir kar bölgesinin eridiği ortaya koyuluyor. Verilere göre adanın toplam mevsimsel kar birikiminin yaklaşık yüzde 20‘sine denk geldiği görülüyor. 4 ve 13 Şubat tarihleri arasında dokuz günlük bir süreci içerisine alan araştırmada Landsat 8 uydusuyla Operasyonel Kara Görüntüleyicisi’nden faydalanıldığı da detaylar arasında karşımıza çıkıyor. Buzul Bilimci Professor Mauri Pelto ise süreci “Antarktika bölgesinde bu kadar hızlı bir erimeyi daha hızlı görmemiştim.” cümleleriyle ifade ediyor.