Geçtiğimiz hafta 20,75 dereceye ulaşan sıcaklık değeriyle kötü bir rekoru geride bırakan Antarktika ile birlikte bölgenin yaban hayatı ciddi şekilde tehdit altında. Bunun son örneği ise Adelite penguenleri.

Tüm dünyanın hem fikir olduğu iklim değişikliği ve kaçınılmaz etkileri tüm canlılar için hayatta kalmayı zorlaştıracak. Buzulların erimesi bir yandan deniz seviyesini yükseltirken diğer yandan eriyen buzlar yerini çamura bıraktı. Sıcaklıkların son yıllarda hızla artması sebebiyle iklim acil durumuna dikkat çekmek isteyen National Geographic fotoğrafçısı Frans Lantig sosyal medya hesabından önemli fotoğraflar paylaştı. Perspektifini buzullarda yaşayan penguenlere çeviren fotoğrafçı, bölgedeki vahşi yaşamın neyle karşı karşıya olduğunu sert bir şekilde ortaya koyuyor. Yüz yıllardır buzulda yaşamaya alışık bu canlıları daha büyük bir tehlike bekliyor.

1/3

Antarktika bölgesindeki erimeyle ortaya çıkan çamur penguenlerin hayatını tehlikeye atıyor

Dünyanın en büyük penguen imparatorluğu olarak gösterilen Adelie penguenleri, zamanlarının büyük çoğunluğunun kar ve buz üzerinde daha çok vakit geçirir. Soğuk yaban hayatında yaşamaya alışık bu canlılar artan sıcaklıkların bölgedeki buzulları eritmesiyle artık çamur içerisinde yaşamaya çalışıyor. Eğer bu durum “normalin” bir parçası olursa bundan böyle penguenleri buzullardan ziyade çamurda yaşayan canlılar olarak görebiliriz. Avlanmak için denize girmek zorunda olan penguenler, buz kaplı alanlarını kaybettikleri için dışarı çıktıklarında hipotermi geçirme tehlikesiyle karşı karşıya.