Uydular, büyük Antarktika buz dağının üç yılda ne kadar sürüklendiğini gösterdi.

12 Temmuz 2017’de, şimdiye kadar görülen en büyük buz dağlarından biri Antarktika anakarasından ayrıldı. Olayın üzerinden 3 yıl geçmesinin ardından uydu verileri buz dağının bin kilometre’den (620 mil) daha fazla seyahat ettiğini ve buna rağmen sağlam kalmayı başardığını gösterdi. Buz dağının Antarktika anakarasından ayrılması bir gecede gerçekleşmedi. Bilim adamları bu süreci yıllarca izlediler. A-68 olarak adlandırılan buz dağı, şimdiye kadar kaydedilen en büyük buz kütlelerinden biri olarak kayıtlara geçiyor. Bu dev buz kütlesi yaklaşık olarak 6 bin kilometre kare ölçüye sahip olarak kayıtlara geçiyor.

1/3

Antarktika Yarımadası’ndan ayrılan büyük dev kütlesi bölgede buz kaybını hızlandırabilir

Bu büyük dev buz dağı, nakliye şeritlerine sürüklenirse ciddi bir tahribata neden olabilir. Bu yüzden Copernicus Sentinel-1 gibi uydular o zamandan beri A-68 isimli buz kütlesini takip ederek, nereye gittiğini ve yolda ne kadar buz kaybettiğini izliyorlar. A-68’in ilk iki yılın çoğunu, hareket halindeyken kaybettiği buz tabakasının yakınında yüzerek geçirdiği kayıtlarda yer alıyor. Bu süreçte A-68B olarak adlandırılan küçük bir buz parçasını kaybetti. A-68A olarak yeniden adlandırıldı. Eylül 2018’e kadar, nihayet anakaradan uzaklaşmayı başardı. Şubat 2019’da, A-68A sonunda açık sulara çıktı ve Antarktika Yarımadası’nın yanı sıra kuzeye doğru sürüklenmeye başladı. Nisan 2020’de A-68C olarak adlandırılan başka bir kütle kaybetti.

İlginizi Çekebilir  Araştırmacılardan endişeleri artıran yeni Antarktika raporu

A-68C buz kütlesini kaybettikten sonra A-68A yoluna daha hızlı şekilde devam etti. Yarımada’nın ucunu geçip Güney Orkney Adaları’na doğru ilerledi. Bu yıl 5 Temmuz itibariyle buzdağı, toplam 1.050 km (652 mi) seyahat etti. Artık daha çalkantılı ve daha sıcak sulara girmeye başladığı için A-68A’nın biraz daha hızlı parçalanmaya başlaması bekleniyor. Ne yazık ki, A-68A bölgedeki buz kaybını hızlandırıyor olabilir. Copernicus Sentinel-1 gibi uydular şüphesiz A-68A’yı ve kalan buz kütlelerini gözlemlemeye devam ediyor.