Üretim ve operasyon süreçleri dahil olmak üzere kapsamlı bir karbon nötr planı duyuran Apple, ciddi yatırımları da masaya koymuş durumda.

Küresel ısınmanın geldiği seviyeler insan hayatına artık doğrudan etki eder konumda. Nitekim bu yıl itibarıyla maddeleri yürürlüğe giren Paris İklim Anlaşması ile kısmen de olsa sürecin kontrol altına alınması hedefleniyor. Umut edilen hedeflerin tutturulması konusunda işin önemli bir kısmı da küresel çaplı şirketlere düşüyor. Teknoloji alanında Microsoft ve Amazon gibi devlerin ardından şimdi de Apple, ürettiği her cihazın karbon nötr hale getirilmesini içeren 10 yıllık bir yol haritasının duyurusunu gerçekleştirdi. 2030 yılına kadar iklim değişikliğindeki etkisini sıfırlamak isteyen Amerikalı şirket, ürünlerinin yanında tedarik zincirlerini de bu hedefe uygun şekilde revize edecek.

Apple cephesinde karbon nötr hedefi birçok kolda yürütülecek

Çevresel etki konusunda halihazırda dikkatli adımlar atan isimlerden birisi olan markanın, bu planla birlikte emisyonlarını yüzde 75 oranında azaltmak ilk hamle olacak. Geri kalan yüzde 25 için de yine karbon giderme çözümleri geliştirmenin planlamaları bu 10 yıllık süreçteki stratejiler arasında. Apple yönetiminin hedefi tutturma konusunda ise öne çıkarttığı birkaç ana madde olduğunu söyleyebiliriz. Bu kapsamda; enerji verimliliği optimizasyonu ve yenilenebilir kaynaklı elektrik bunlar arasında oldukça önem arz ediyor.

İlginizi Çekebilir  Karbon Nötr Nedir? [Keşfet]

Apple, düşük karbonlu ürünler yaratma planının bir parçası olarak, sera gazları yerine oksijeni serbest bırakan karbonsuz bir alüminyum elde etme süreci geliştiriyor. Şu anda türünün ilk örneği olduğu iddia edilen bu yöntem için alüminyum tedarikçileriyle birlikte çok sıkı bir süreç yürütülmekte. Geri dönüşüm felsefesi de yine teknoloji devi için hayati derece önemli. Nitekim geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen tüm iPhone, iPad, Mac ve Watch modellerinin eski donanımdan geri dönüştürülmüş nadir toprak elemanlarından üretildiği de duyuru kapsamında açıklandı.

Apple CEO’su Tim Cook; “Karbon nötrlük hedefine olan bağlılığımızla, genel kapsamda büyük bir değişiklik yaratmayı umuyoruz.”

Karbon nötr olma yolunda diğer üreticilerin de yaptığı ikincil destek planları da devrede olacak. Apple, Conservation International gibi kâr amacı gütmeyen çevre kuruluşlarına bağış yaparak daha fazla emisyon dengelemeyi planlıyor. Şirket, Kolombiya’da geleneksel ormanlara kıyasla yaklaşık 10 kat daha fazla karbon depolayan bir ormanının restore edilmesine yardımcı olacak. Süreçle ilgili açıklamalarda bulunan Tim Cook; “İklim eylemi, yenilikçi bir potansiyel, istihdam ve kalıcı ekonomik büyümenin temeli olabilir. Karbon nötrlük hedefine olan bağlılığımızla, genel kapsamda büyük bir değişiklik yaratmayı umuyoruz. Bu yolculuğumuza güç veren inovasyonlar sadece gezegenimiz için değil, ürünlerimizi daha enerji verimli hale getirmemize de yardımcı oluyor. İşletmeler, paylaştığımız gezegen için ortak kaygımızdan doğan daha sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek için derin bir fırsata sahip.” ifadelerine yer verdi.