İtalya merkezli tasarım stüdyosu tarafından render görselleri üzerinden ilk detayları paylaşılan Icona Fibonacci, çevreci ulaşımın maviliklerdeki temsilcisi olacak.

Kara ulaşımında inanılmaz bir şekilde ivmelenen elektrik dönüşümü nispeten daha yavaş olsa da maviliklerde de kademeli olarak devam ediyor. Ufak çaptaki gemiler için de artık ciddi şekilde konuşulmaya başlanan fosil yakıtlara veda süreci, karşımıza heyecan verici projeler çıkartma konusunda oldukça istikrarlı. Torino merkezli tasarım stüdyosu Icona Design imzasını taşıyan elektrikli tekne projesi de bunun en son ve nefes kesici üyeleri arasında. Icona Fibonacci olarak isimlendirilen proje, tasarım dinamikleriyle çok fazla rastlamadığımız bir yapıyı beraberinde getiriyor. Üretime geçirilme süreci de netleşen teknenin teknik özellikleri de şimdiden paylaşılmış durumda.

1/2
İlginizi Çekebilir  Son adımlar; Toyota hidrojen teknolojisini deniz ulaşımına taşıyor

Icona Fibonacci elektrikli tekne sınıfında fark yaratacak özellikler vadediyor

Fibonacci’nin teknik niteliklerine girdiğimizde aslında elektrikli bir katamaran olarak nitelendirildiğini görüyoruz. Asimetrik tasarım dilinin kullanıldığı modelin üretime geçtiğinde 16,7 metre uzunluğunda olması planlanıyor. Tamamı elektrikli gücü olmak üzere 270 beygirle denize inidirlecek olan Fibonacci’nin batarya kısmında ise 340 kWh kapasiteli bir pakete yer verilecek. Icona’ya göre bu paket, tekneyi saatte 18,5 kilometrelik sürekli hızla gitme senaryosunda 240 kilometre yol kat ettirebilecek niteliklerde. Şimdilik kanıtlanmasa da hızlı şarj teknolojisi sayesinde bataryaların 20 dakikada tamamen doldurulabileceği iddia ediliyor. Son kullanıcıya ulaştırılma sürecinde ek menzil için hidrojen yakıt tanklarının da düşünüldüğünü gördüğümüz Fibonacci’yi önümüzdeki yıl somut parçaları üzerinden daha ciddi şekilde karşımızda görebiliriz.