Plastik kirliliğini azaltmak amacıyla hayata geçen Petit Pli ekibi, yıkanabilir maske tasarımında işlevselliği de bir arada sunuyor.

Pandemi süreci pek çok noktada olduğu gibi kullanıcı alışkanlarının da tüm dünya genelinde değişmesine neden oldu. Tüketicileri özellikle tek kullanımlık ürünlere yönlendiren bu süreçte plastik kullanım oranları da bir anda uzun zamandır görülmemiş noktalara geldi. Beraberinde plastik kirliliğini de doğuran bu alışkanlara bir de maske kullanımı eklenince, sokaklar bizleri maskeler karşılamaya başladı. Bu konuda girişimler yapan üreticiler ise tekrar kullanılabilir işlevliğiyle daha sürdürülebilir kullanımın kapılarını aralıyor. Bu üreticilerden birisi olarak radarımıza takılan Petit Pli, geri dönüştürülmüş plastik şişelerden ürettiği maskelerle bu işi bambaşka bir noktaya taşıyor.

1/3
İlginizi Çekebilir  Geri dönüşüm malzemelerden üretilen özel tasarım kedi yatağı; Canopy Bed

Maske, yıkanabilir yapısının yanında patentli tasarımıyla dikkat çekiyor

Petit Pli markası aslında çevre dostu ürünlere ilgi duyan tüketiciler için çok da yabancı bir isim değil. Geçtiğimiz süreçte, bebeklerin büyüme çağlarında onlara eşlik edebilen “uzayabilir giysi” projesiyle ödüle layık görülen markanın her ürününde daha sürdürülebilir bir tüketim anlayışı var. Pandemi süreci için geliştirilen yıkanabilir kumaş yüz maskesi de bu çalışmaların sonuncusu aslında. Marka, çocuklar büyüdükçe genişleyebilen kıyafetlerde kullandığı aynı geometrik yapıyı bu yetişkin yüz maskeleri için kullanıyor. Maske, yüzde 100 geri dönüştürülmüş polyesterden üretiliyor. Geri dönüştürülmüş plastik şişeler kullanılarak oluşturulan bu kumaş, 30 santigrat derecede makinede yıkanabiliyor. Biz de bu tarz ürünlerin Türkiye’deki üreticilere ilham olmasını diliyoruz.