Porto Üniversitesi’nden bir tasarımcı ve geliştirici bir ekip tarafından üretilen elektrikli kaykay, plastik dönüşümünün işlevsel kullanımına güzel bir örnek.

Otomobil dünyasındaki elektrik değişimiyle birlikte bisiklet ve scooter gibi alternatif ulaşım araçlarındaki hareketlenme dikkatlerden kaçacak noktada değil. Küresel isimlerin yanında birçok girişim niteliğindeki markayı karşımıza çıkaran bu değişim, sürüdürülebilir ulaşımın yavaş yavaş anahtarı seviyesine geliyor. Elektrikli bisiklet ve scooter modellerinin krallığına dönüşecek gibi görünen seçenekler arasında yer alan diğer bir isme belkide yeterince şans vermiyoruz. Tasarımcı João Leão tarafından geliştirilen elektrikli kaykay modeli, dönüştürülmüş plastik malzemelerin bir araya gelmesiyle açık kaynak olarak karşımıza çıkıyor. Bu da projeyi seri üretime geçirmek isteyenlerin herhangi bir lisans ödemesi yapmasına gerek olmaması demek.

1/5

Elektrikli kaykay PET MINI için açıklanan teknik özellikler

PET MINI olarak isimlendirilen kaykayın arkasında, Porto merkezli VIVALab de var. Atık plastik malzemelerin dönüştürülüp işlenme sürecinde rol oynaya ekiple ortak çalışan tasarımcıya göre, ortaya çıkan malzeme konfor ve esneklik konusunda oldukça başarılı. Projeyle ilgili paylaşılan teknik detaylara baktığımızda ise, elektrik ünitesiyle birlikte 75 santimetre uzunluğundaki kaykayın 8 kilogramlık toplam ağırlığa sahip olduğunu görüyoruz. Kullanıcısını farklı sürüş koşullarına göre 35 km/s maksimum hıza çıkarabilen PET MINI, bu noktada oldukça başarılı bir dinamik ortaya koyuyor. Ekibe göre 36 kilometreye kadar menzil desteği sunabilen kaykayın bataryalarını tam dolu hale getirebilmek içinse 1 saat 50 dakikaya ihtiyaç var. Malzemenin işleyişi ve diğer tüm parçalarla birlikte prototip maliyeti 500 euro’nun altında olan kaykayın, yavaş yavaş ivmelenen bu sınıfta da dikkat çekmesi çok zor değil