Phillipe Starck ve Emeco şirketi atıklardan Broom adını verdikleri sürdürülebilir saldalye tasarımı girişimi için biraraya geldi.

Son yıllarda eskiden çöp olarak değerlendirilen çeşitli atıkların geri dönüşüm süreçlerinden geçirilerek sürdürülebilir envai çeşit malzemeler elde edilebiliyor. Telveden kahve fincanları, metal eşyalardan takı veya heykeller, organik gübreler vb. gibi tüketim faaliyetlerimizi bu noktada üretimle sonuçlandırabiliriz. Fransız tasarımcı Philippe Starck, geri dönüştürülmüş atıklardan sürdürülebilir sandalye tasarlamayı düşündü. 1940’lardan beri tasarım mobilyalar üreten Emoco adında özel bir şirketle bir araya gelerek Broom adını verdikleri sürdürülebilir sandalyeler için kolları sıvadı.

1/7

 

İlginizi Çekebilir  "Çevreye duyarlı pirinç" için en az onun kadar özel sürdürülebilir kutu tasarımı

Çevreci sürdürülebilir sandalye Broom

Atık yönetiminin çözümünü, onlara çöp olarak bakmayı bırakıp, yaratıcı, sürdürülebilir tasarımlarla bulabiliriz.” Phillipe Starck ve Emeco arasındaki ilişki de bu fikirin temelini oluşturuyor. Sürdürülebilir Broom sandalye, atıkları hem önleyen hem de ortadan kaldıran tasarım işbirliğinin ustaca sonucu olarak da nitelendirilebilir. Detaylarına baktığımızda ürünün kereste fabrikalarının ve endüstriyel plastik tesislerinin atıklarının bileşiminden elde edildiğini görüyoruz. Rakamsal olarak ise içerikte yüzde 90 oranında geri kazanılan maddeler karşımıza çıkıyor. Yüzde 75 atık polipropilen ve yüzde 15 atık odun lifi kullanılarak daha az enerjiyle elde edilen bu ürün, uzun ömürlü yapısıyla da dikkat çekiyor.

Sürdürülebilir sandalyelerin tasarım olarak 6 rengi mevcut. Kolayca istiflenebilebilen toplu modeller dış mekanlar için kullanımları uygun. İçeriğinde bulunan ahşap parçacıkları, yüzeyi daha sıcak tutmak ve daha doğal bir dokunuş için benekli bir yapıya sahip. Sandalyeler ek bir malzemeye ihtiyaç duyulmadan sadece su ve sabunla steril hale getirilebiliyor.