Efsaneleşmiş saat markası Audemars Piguet, Bjarke Ingels Grup tarafından göz alıcı biçimde tasarlanan spiral müze binasıyla ölümsüzlüğe doğru yükseliyor.

Bjarke Ingels Grubu (BIG) 2014 yılında, Audemars Piguet e ait İsviçre’deki tarihi mekanları genişletmek için mimari bir yarışma kazandı. Ingels ve ekibi, Jules Louis Audemars ve Edward Auguste Piguet’in 1875‘te atölyesini kurduğu şirketin en eski binasını tamamlamak için Jura Dağlarındaki vadi manzarasını sunan spiral şekilli bir cam bina tasarladı.

1/10

 

İlginizi Çekebilir  Sürdürülebilir mimari; Hollanda'da taşınabilir modüler ofis binası Building D(emountable)

İşte Audemars Piguet Spiral Müzesinin Detayları

Proje üzerinde ortaklaşa çalışan Audemars Piguet ve yerel firma CCHE ile BIG tarafından tasarlanan spiral şekilli bina, kavisli yapıdaki cam duvarlar üzerinde yükseliyor. Manzaraya entegre edilen cam, tamamen çelik çatıyı desteklerken; pirinç bir ağ, dış yüzeyi boyunca ışığı ve sıcaklığı düzenlemek için çalışıyor. Yeşil bir çatı suyu emerken aynı zamanda sıcaklığı düzenlemeye de yardımcı oluyor. Kavisli cam duvarlar, ters yönde hareket etmeden önce saat yönünde spiralin merkezine doğru birleşiyor. Bu şekilde ziyaretçiler, bir saatin işleyişinde olduğu gibi binadan geçiyorlar. Bjarke Ingles “Mimarlık gibi saatçilik de, metalleri ve mineralleri enerji, hareket, zeka ve ölçü ile bir araya getirme sanatı ve bilimidir.” diyor.

Hem müze hem de Audemars Piguet’in zanaatkârları için bir çalışma yeri olarak hizmet veren tasarım; ziyaretçilerin, saatler üzerinde çalışan şirket personelini gözlemleyebilecekleri geleneksel atölyeler de içeriyor. Audemars Piguet’in yönetim kurulu başkanı “Ziyaretçilerin mirasımızı, kültürel kökenlerimizi ve dünyaya açıklığımızı; hem köklü yapımızı hem de ileri görüşlü ruhumuzu yansıtacak bir binada deneyimlemelerini istedik.” diyor. “Ama her şeyden önce, günümüzde Audemars Piguet’nin ne olduğunu, nesilden nesile tasarlayan saat ustalarına ve zanaatçılara saygı göstermek istedik.” diye ekliyor.

İki yüzyıldan fazla bir geçmişe sahip olan müzede, komplike, minyatür ve geleneksel olmayan tasarımlar da dahil olmak üzere 300’den fazla saat sergileniyor. Elbette ki Audemars Piguet tarafından üretilen en karmaşık saat olan “universelle” (1899) de yine sergilenen tasarımlar arasında.