Son olarak uygun fiyatlı versiyonuyla asfalta çıkan aile, şimdi de Audi e-tron S ve e-tron S Sportback ile nabız yükseltiyor.

Tesla‘nın otomobil piyasasına getirdiği elektrik devrimiyle birlikte hızlanan sürecin, çevresel etmenlerle desteklenmesiyle birlikte son birkaç yıl adeta bir model bombardımanı içerisinde kaldık. Bu durumun sadece başlangıç aşamasında olduğumuzu da bilmek gerekiyor. Jaguar, Mercedes ile birlikte adımını erken atan isimlerden birisi olan Audi, oluşturduğu e-tron rozetiyle yeni nesil ürün gamını şekillendiriyor. Tanıtımının gerçekleştiği ilk günden itibaren farklı versiyonlarıyla karşımıza çıkarılan e-tron ailesi, 2021 model yılıyla birlikte performans zirvesine kavuşuyor. Kısa süre önce ilk duyurusu gerçekleştirilen Audi e-tron S ve e-tron S Sportback, rakamsal verilerin ötesine geçerek sürüş dinamikleriyle de fark yaratma iddiasında.

1/5

Netleşen özellikleriyle Audi e-tron S ve e-tron S Sportback

Üzerlerinde toplamda üç adet elektrik motoruyla gelen modellerdeki bu motorların iki tanesi arka aks bir tanesi ise önde konumlandırılıyor. Açıklanan verilere baktığımızda bu motorların kombinasyonda 503 PS güç ve 973 Nm tork ürettiğini görüyoruz. 0’dan 100′ hızlanmaları 4,5 saniye süren S versiyonları maksimumda ise 209 km/s’lik sürat değeriyle dikkat çekiyor. Rakamsal verilerin diğer önemli parçasıysa şüphesiz menzil. 95 kWh kapasiteli bataryanın konumlandırıldığı modellerde 363 kilometrelik menzil yakalanabiliyor.

İlginizi Çekebilir  Tüm versiyonları üzerinden Audi e-Tron ailesi hakkında bilmeniz gerekenler

Audi’ye göre e-tron S ve e-tron S Sportback’i farklı kılan en önemli parçaların başında akıllı sürüş kontrolünü getiren elektronik destekler var. Bu sistemle birlikte kullanıcı tepkileriyle doğru orantılı olarak yer yer sadece arka elektrik motorları kullanılıyor. Ön elektrik motoru, sürücü daha fazla performans istediğinde işleyişe dahil ediliyor. Arka elektrik motorlarının her biriyse torkunu doğrudan ilgili tekerleğe gönderiyor ki bu da doğrudan mekanik diferansiyel kilidi etkisinin deneyimlenmesi demek. Ailesinin yeni üyeleri yurt dışında 107.770 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.