Av Turizmi adı altında Eskişehir’deki 18 kızıl geyik için ihale düzenlendi.

Tarım ve Orman Bakanlığı 5. Bölge Müdürlüğü Eskişehir Şube Müdürlüğü tarafından acente kotalarının avlattırılmasına ilişkin ihale düzenlendi. Buna göre ihale kapsamında Eskişehir’de 18 kızıl geyik vurulacak. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ülke genelinde yüzlerce yabani hayvanın ‘av turizmi’ adı altında vurulmasının izin verilmesine tepkiler devam ediyor. Hayvanseverler geyiklerin vurulacak olmasına tepkili.

Av Turizmi, yaban hayatın devamlılığını olumsuz etkileyebilir

6 ayrı bölgede 20 Temmuz’da gerçekleştirilecek ihalede 18 geyik için bedel biçildi. Buna göre; Sivrihisar ilçesi Dumluca avlağında 4 geyik için 118 bin TL, Mihalıççık ilçesi Kızılbörüklü avlağında 3 geyik için 90 bin 500 TL, Mihalıççık Ömerköy avlağında 2 geyik için 69 bin TL, Alpu ilçesi Ağaçhisar avlağında 2 geyik için 56 bin TL, Merkez Kalabak avlağında 2 geyik için 47 bin TL, Beylikova ilçesi Sultaniye avlağında 3 geyik için 85 bin 500 TL ve yine merkez Kalabak avlağında 2 geyik için 47 bin TL muhammen bedel biçildi. Eskişehir bölgesinde 18 kızıl geyik için toplam 513 bin TL muhammen bedel biçilmiş oldu.

İlginizi Çekebilir  İstanbul Küçükçekmece Gölü'nde kitlesel balık ölümleri

Tarım ve Orman Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü tarafından, yaşları ilerleyen 2 geyik ihale yoluyla avlanmaları için satışa çıkarıldı ancak gelen tepkilerin ardından iptal kararı verildi. Yine Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Tunceli’de dağ keçilerinin avlanabilmesi için Temmuz ayında açtığı ihale tepkilerin ardından iptal edildi. Yaban hayatın devamlılığı onları avlayarak mümkün değil. Bu konuda hassas davranan Eskişehir’deki hayvanseverler ellerinden geleni yapacaklarını söylediler.