Bu hafta içerisinde açıklanması beklenen paketle birlikte Avrupa Komisyonu elektrikli araçlarla ilgili ciddi bir maddi destek planı ortaya çıkarabilir.

Küresel ısınma ve çevre konularında gelinen son noktaların ardından ortaya çıkan çevreci ulaşım akımı, son birkaç yılda dört koldan etrafımızı sardı. Otomobil, motosiklet, elektrikli bisiklet, kamyon ve gemi gibi bambaşka sınıflara yansıyan elektrik gücü artık hepimiz için yabancı olmadığımız bir durum. Yine bu süreçte yerel ve ulusal düzeydeki yönetimlerde fosil yakıtlı araçların şehirlerin belirli bölgelerine girişlerinin yasaklandırılması üzerine adımlar da atıldı. Kullanıcılar için teşviklerin de yer yer gündem geldiği politikalar şimdi de Avrupa Komisyonu’nun gündeminde.

Avrupa Komisyonu kapsamlı bir destek için değerlendirmeyi sonuca kavuşturmaya hazırlanıyor

Almanya merkezli Sueddeutsche Zeitung tarafından gündeme getirilen haberde, komisyonda tüketicileri çevre dostu araçlar satın almaya teşvik etmek amacıyla 20 milyar avroluk büyük bir ekonomik teşvik paketi düşünülüyor. Eğer beklentiler hayata geçirilirse teşvik paketinin tamamı 100 milyar avro değerinde olabilir. Şu aşamada var olan en büyük bilinmezliğin sebebiye elektrikli araçların kendi içerisinde nasıl tanımlanacağı ve trafik standartlarına entegrasyonu konusundaki anlaşmazlıklar.

İlginizi Çekebilir  Almanya için elektrikli otomobil satışlarında bir ilk

Planın bir kısmı da karayolu taşımacılığından kaynaklanan emisyonları azaltmak için yeni alternatif aktarma organlarının geliştirilmesini hızlandırmak. Fonlarda 2025 yılına kadar elektrikli otomobiller için 2 milyon kamu kullanımına açık şarj istasyonu inşa etmeye yönelik ödenekler de ön plana çıkıyor. Haberde Alman Ulaştırma Bakanlığı’nın pakette 2021 yılı itibarıyla kilometre başına 95 gram altında salınım yapan araçlar için de teşvik adımı atılması üzerine öneri beyan ettiğini görüyoruz. Bazı kesimler içinse böylesine bir durum otomobil üreticilerine zarar verebilecek ortamı doğurabilir. Teşvikle ilgili resmi adımın 27 Mayıs’ta sunulması bekleniyor.