Küresel ısınmanın bolca rekorlara neden olduğu 2019 yılını geride bıraksak da, Avrupa merkezli açıklanan ocak ayı rakamı yeni bir “rekoru” beraberinde getirdi.

İklim değişikliğinden ötürü son aylarda dünyanın pek çok farklı yerinden alarmlar almaya devam ediyoruz. 2019‘da geçtiğimiz 10 yılın yaşanan en sıcak 10 olduğu tespit edilirken bu rekorlar dünyanın birçok noktasını farklı şekilde etkiledi. Copernicus tarafından açıklanan yeni iklim verileri de bizlere yeni bir “kötü rekor” ile karşı karşıya olduğumuzu söylüyor. Avrupa’da geçen ay sıcaklıklar normalden 3.1 derece daha sıcak olarak tespite eden bilim insanları bunu kıtadadaki en sıcak ocak ayı olarak kayıtlara geçiriyor. Bir önceki rekor 2007 yılında 0.2 derece olarak belirtilmişti.

Avrupa’da alışmadık kış sıcaklıkları rekor seviyede

Aylık iklim güncellemelerini yayınlamak için uyduları, gemileri ve hava istasyonlarından milyarlarca ölçüm kullanan Copernicus, dünya sıcaklıklarının ortalamanın oldukça üzerinde olduğunu belirtti. Özellikle Kuzeydoğu Avrupa’nın sıcak olması ve Norveç’ten Rusya’ya bazı bölgelerin de 1981-2010 ocak ortalamalarının 6 derecenin üzerinde oluşu da raporun dikkat çekenleri arasında. Norveç en sıcak gününü geçtiğimiz ocak ayında rekor seviye 25 derece olarak yaşadı. Normalde buzla kaplı olan fiyortlarda yüzen insanlara rastlanması aslında durumun geldiği noktayı çok net bir şekilde yansıtıyor.