Koronavirüs etkisiyle, bu ay Avrupa ülkelerinin bazı bölgelerinde emisyonların düştüğü uzaydan görüntülendi.

Bazı Avrupa ülkelerinde koronavirüs etkisiyle havadaki kirlilik azaldı. Uydu görüntüleri, geçen yılın aynı dönemine kıyasla 10 Mart – 22 Mart tarihleri arasında azot dioksit (NO2) seviyelerini göstermektedir. Uydu görüntülerinin bir benzerini salgının ilk olarak çıktığı Wuhan bölgesinde, geçtiğimiz yılın aynı dönemine ait hava kirlilik oranlarının bu yılki oranlara göre daha düşük olduğu görüldü. Haritalardaki renk yoğunluğu ile temsil edilen azot dioksit seviyelerinin bu ay Avrupa genelinde daha düşük seviyelerde olduğu gösterilmiştir.

1/2

İlginizi Çekebilir  Koronavirüs ardındaki gerçekleri biliyor muyuz?

Koronavirüs Avrupa ülkelerinde emisyonların düşmesine neden oldu

Özellikle haritalar emisyon azalımını Almanya’nın Essen bölgesinde, İspanya’nın Granada bölgesi ve Rusya’nın başkenti Moskova‘da fark edilir birşekilde ortaya koymuş. Birleşmiş Milletler’in verilerine göre, İspanya’da 39.673 doğrulanmış koronavirüs vakası ve 2.696 ölüm gerçekleşirken, Almanya’da 31.554 doğrulanmış vaka ve 149 ölüm gerçekleşti. Rusya Federasyonu‘nda doğrulanmış 658 vaka var ve ölüm yok. Covid-19 salgını Avrupa’da çok hızlı birşekilde yayıldığından ve bu durum yüksek ölüm oranları ile sonuçlandığından ötürü İtalya başta olmak üzere birçok ülkede karantina ve sokağa çıkma yasakları uygulandı.

1/2

Bu salgını önlemek amaçlı uygulanan yasaklardan en kapsamlı olanı. Çünkü birçok sektörden insan sabahları işe gitmek için kontağı çalıştırmak zorunda kalmadı. Veya bazı sektörler enerji tüketmedi, üretimi durdurmak zorunda kaldı. Diğer yandan salgından etkilen Rusya’da önlem olarak bazı kısıtlamalara gitti. Haritalarda gösterilen analizlerin benzerlerini New York, Chicago ve Los Angeles‘da da görüldüğünü söylemek mümkün. Çevre Koruma Dairesi’ne göre, atmosferdeki azot dioksit seviyelerinin kısmen otomobillerden, kamyonlardan, ve enerji santrallerinden geliyor.