Çalışmaların son sürat devam ettiği Avustralya yangınlarında, Dinazor Ağaçları olarak bilinen bölgeye yapılan erken müdahale kelimenin tam anlamıyla can suyu oldu.

Avustralya yangınları için çalışmalarına devam eden yetkililerden aralıklarlada olsa güzel haberler gelmeye devam ediyor. Sıcak gelişmeler arasında gündeme düşen yeni haberde bölge için hayati önem arz eden Dinazor Ağaçları yangın tehlikesinden kurtarıldığı açıklandı. Dünyanın en yaşlı ağaçlarından olan Wollemi çamlarının bulunduğu bölge için kelimenin tam anlamıyla seferberlik düzdenlendi. İtfaiyecilerin havadan yangın helikopterleriyle de müdahele ettiği operasyonda çamların bulunduğu vadi bölgesinin tamamının risk bölgesi olmaktan çıkarıldığı resmi olarak açıklandı.

Dinazor ağaçları Avustralya bölgesinin yanında tüm dünya için de bir miras

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Milli Parklar ve Yaban Hayatı Hizmetleri Direktörü David Crust, Mavi Dağlar bölgesi civarında yer alan ve sayıları 200’ün altında olan çamların bölgeye taşınan uzaman itfaiyeciler sayesinde kurtulduğunun altını çiziyor. Geçmişi tarih öncesine dayanan doğa ve kültür mirası olarak kabul edilen Wollemi Çamları dünyanın herhangi bir başka yerinde bulunmuyor. Yeni Güney Galler sınırları içerisinde olan çamlar milli park statüsünde özel olarak korunuyor. Çamların bu denli önem arz etmesinden ötürü tam yerleri gizli tutuluyor.