Avustralya’da geniş alana yayılan ve büyük hasara neden olan yangının ardından yağmur ve fırtınalardan oluşabilecek sel ve olası felaketlere karşı uyarı yapıldı.

Geçtiğimiz aylarda rekor sıcakları gören Avustralya, tarihinin en büyük yangınlarını yaşarken şimdi de bölgeden yüksek yağış uyarıları geldi. Ülkenin en kalabalık şehri olan Güney Galler’deki Meteoroloji Bürosu geçtiğimiz günlerde şiddetli yağmur ve tehlikeli rüzgarlara karşı yerel halkın dikkatli olmasını söyledi. Sadece tek bir bölgeyle sınırlı kalmayacağı söylenen yağışların Batı Avustralya‘da kategori 3 fırtınası olan Tropik Siklon Damien olarak kendini göstereceği uyarıları yapıldı.

Avustralya kıyılarında yağmur ve fırtına şiddetini artırabilir.

24 saatten daha az bir sürede 11 inç yağış alan Byron Körfezi’nde toprak kayması uyarıları da karşımıza çıkıyor. Devlet Acil Servis Komiseri Daniel Austin yaptığı açıklamada; “Yaşanan yağışlarla birlikte 24 saat içerisinde 2.500 yardım çağrısı yapıldı. Bu çağrıların yaklaşık 500‘ünün Sydney bölgesindeki sürücüler tarafından yapıldı.” ifadelerine yer verdi. Yaşanan bu hadiseyle birlikte barajlardaki su seviyesinde önemli bir yükselme olacağı fakat içme sularında, yaşanan yangınlardan ötürü kirlilik oluşabileceği ifade ediliyor.