Avustralya’da aylardır söndürülemeyen etkisinin geniş alanlarda çok büyük tahribata neden olduğu dev yangınların ardında ilginç bitki oluşumları kameralara yansıdı.

Yerel halktan birçok insanın itfaiyecilerle birlikte söndürme faaliyetlerinde seferber olduğu Avustralya yangını ülkenin doğal ortamına da ciddi zararlar verdi. Yangınların tam olarak söndürülememesinden ötürü hasarın ne kadar büyük olduğu sadece tahminlerle açıklanabiliyor. Bu tahminler doğrultusunda en az yarım milyar hayvan, sayısız ağaç, bitki ve diğer canlılar da hayatını kaybetti. Avustralya hükümeti tarafından alınan deve katliamı kararları da işin cabası. 15,6 milyon dönüm arazinin de yok olduğu bildirildi. Olay yerinde devam eden yangından kurtarılan hayvanlar biraz olsun içimize su serpiyor. Bölgeden gelen sevindirici bir diğer görüntülerde sıcak gelişmeler arasında. Son durum ise, yangının bitki örtüsünü nasıl etkilediğini araştırmaya giden yerel fotoğraçı Murray Lowe‘un kadrajına yansıdı. Lowe’un paylaştığı fotoğraflarda ağaç gövdelerinde filizlenen gül renkli yapraklar heyecan yarattı.

1/2

Avustralya yangını bitki örtüsüne nasıl etki etti?

Ortaya çıkan fotoğraflar büyük yıkımın ardından umut arayan insanlar için şüphesiz sevindirici haberler arasında. Milyonlarca yıldır sık sık yangınlara maruz kalan Avustralya’nın yıllar içerisinde evrimsel bir baskı yaratarak iyileşme yeteneği bu fotoğrafları açıklıyor Yangınlardan sonra küçük fidelerin ışık ve küllerden salınan besinlerden üzerinden zeminde hızlı bir büyümeye neden olduğu da açıklamalar arasında. Ancak bazı türlerin dönüşümünü tekrar başlatabilmek için uzun bir zamana ihtiyacı olabileceğini, bazılarının ise daha çabuk bu sürece uyum sağlayacağı beklenebilir. Bölgedeki yağmurların istikrarsız seyretmesi de yanan yerlerin kendini toparlayamamasında temel etkenlerden.