Uzun süredir kontrol altına alınamayan Avustralya yangını insan hayatının yanında ekolojik yaşama da ciddi zararlar vermeye devam ediyor.

Avustralya yangını temmuz sonu itibariyle ülkenin büyük çaplı kıyılarını harap ederek günümüze kadar görülen en büyük yangın felaketi olarak kayıtlara geçiyor. Açıklanan son verilere baktığımızda ülke çapında toplam 27 kişinin hayatını kaybettiğini ve 2.000’den fazla evin yıkıldığını görüyoruz. Yangını kontrol altına almaya çalışan 28 yaşındaki gönüllü bir itfaiyecinin, müdahele esnasında kamyonunun devrilmesi sonucu hayatını kaybettiği kayıtlar altında. Resmi makamlar Amerika Birleşik Devleri olmak üzere diğer ülkelerden gelen yardımlar ile büyük yangınları kontrol altına almaya çalışıyor. Tüm bunlarla birlikte bölgedeki kuraklığın daha da kötüleşmesi ve doğal afetlerin gün geçtikçe yıkım gücünün artmasındaki en büyük sebebin iklim değişikliğinin olduğunu gösteriyor. Amerika’dan bugün yeni bir itfaiyeci birliğinin destek için bölgeye gönderildiği bilinmesi gereken son gelişmeler arasında.

Avustralya yangını neden kaynaklanıyor?

Aslında yangın gerçeği bölge halkının çok da yabancı olduğu bir durum değil. Tüm dünya genelinde Avustralya yazının sıcak ve kuru havanın etkisiyle yangınlara sebep olduğu biliniyor. Bu yangınlar ağırlıklı olarak kuru ve sıcak hava, yıldırım düşmesi ve insan unsuruna bağlanıyor. Şu anda kontrol altına alınamayan yangının en temel sebeplerinden biriyse iklim değişikliği. Son birkaç ay içerisinde yerel halk ile yapılan röportajlarda, özellikle bu yaz döneminde olağanüstü sıcaklık değerlerinin görüldüğü belirtiliyor. Doğal nedenler dışında Avustralya polisinin en az 24 kişiyi kasıtlı ateş yakmakla suçladığı dikkat çeken nedenler arasında.

2009’da yaşanan Kara Perşembe yangınlarında 173 kişinin ölmesi sonucu bunun rekor seviyedeki orman yangını felaketi olarak kayıtlara geçtiğini görüyoruz. Ancak bu yılki koşullar, alışılmadık derecede şiddetli sıcaklık ve rüzgarlar ile birlikte söndürme faaliyetlerini zorlaştırıyor. Meteoroloji Bürosu geçtiğimiz aralık ayının Avustralya’da rekor bir kuraklık yaşandığını söyledi. Uzmanlar sıcak ve kuru hava dalgasının rüzgarlarla birlikte alevleri havalandırdığını ve normalden çok daha hızlı yayıldığını belirtiyor.

1/3

Kaç tane hayvan hayatını kaybetti?

Yangının raporları da gün geçtikçe daha net rakamsal verileri ortaya koyuyor. Raporların “Kayıplar” başlığına baktığımızda milyarlarca hayvanın etkilendiğini, yaklaşık yarım milyon hayvanın da hayatını kaybettiğini görüyoruz. Bu rakamlara yarasaların, böceklerin ve kurbağaların dahil edilmediğini düşündüğümüzde gerçek bilançonun daha büyük olduğunu söylemek çok da zor değil. Şu günlerde tartışmaların odağında olan Başbakan Scott Morrison’ın ekibiyle birlikte gerçek hasarı gözlemlemek için yangın merkezlerine gittiği de basına yansıyan detaylar arasında.

Federal Çevre Bakanı Sussan Ley: Yeni Güney Galler çevresindeki koalaların yaklaşık üçte biri yangınlarda hayatını kaybetti. Malesef yaşam alanlarının üçte biri de yok oldu.

Üniversite ekologları koalalar gibi türlerin ülke geneline yayılmasından ötürü hemen yok olma tehlikesi içinde olmadıklarını belirtiyor. Ancak bazı düşük nüfuslu türlerin ve daha niş ortamlarda yaşayan diğer canlıların yangınlara maruz kalması durumunda tamamen yok olabileceği de yapılan açıklamalarda yer alıyor. Ülkenin en kalabalık eyaleti olan Yeni Güney Galler’de 1.588 evin yıkıldığı 650’den fazlasının da hasar gördüğü kayıtlarda. Avustralya’nın 6 eyaletinde 7,3 milyon hektardan fazla yani Belçika ve Danimarka ülkelerinin toplamından daha büyük bir alanın yandığını gözler önüne seriyor.

Yangınların bitişi ve bireysel destekler

Ne yazık ki yangınları durdurabilecek kadar yeterli miktarda yağışın olmaması ve yaz mevsiminin henüz başlaması yetkililerin önündeki en önemli sorunlardan biri. Bu durumu baz alırsak tablonun daha da kötüye gidebileceği tahminler arasında yer alıyor. Bu senaryonun gerçekleşmemesi için tüm dünyadan bölgeye yardımın geldiğini ve halen devam etmekte olduğunu söyleyebiliriz. Avustralya yangınında çalışan çeşitli kuruluşlara bağışlarda bulunabilirsiniz.Bu kuruluşlardan bazıları: Avustralya Kızılhaçı, Kurtuluş Ordusu Avustralya, NSW Kırsal İtfaiye Teşkilatı ve St. Vincent de Paul Topluluğu Avustralya. Hayvanlar için ise; WIRES, Port Macquarie Koala Hastanesi ve Currumbin Doğal Yaşam Hastanesi.