Avustralya yangını bölgede ki yaban hayatı olumsuz etkilerken sağ kalan canlılar için havadan yiyecek desteği sağlanmaya başlandı.

Avustralya’da rekor seviyelere ulaşan sıcaklıkların neden olduğu yangınlar sonucu, Birleşik Krallık’ın yarısı kadar alanın yok olduğu belirtildi. Olay bazı az nüfuslu hayvan türlerinin yok olması ve ülke ile bütünleşmiş kanguru ve koala gibi birçok hayvanın da hayatını kaybetmesine yol açtı. Yangının daha geniş alanlara yayılması ile hayatta kalmayı başarmış birçok hayvan besin bulmakta zorlandı. Bu durum yetkilileri geniş çaplı bir operasyon için harekete geçirdi. Avustralya’ya has nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalan bu özel canlılar arasında kangurugiller familyasına ait fırça kuyruklu kaya valabileri de görülüyor.

Avustralya yangını için Kaya Valabisi Operasyonu

Aylardır Avustralya ve doğal yaşamında geniş çaplı maddi manevi hasara neden olan yangınlar ülke ve dünya gündemin de çok destek gördü.
Sosyal medyanın etkisiyle geniş kitlelere yayılan yangın birçok insanı yardım kuruluşu ve topluluklara bağış yapmaya sevk etti. Eyalet geçtiğimiz hafta bu konuda bölge havanları için çok ciddi bir adım attı. Kaya Valabisi Operasyonu adını verdikleri bu çalışmada valabi sürüleri başta olmak üzere besin bulmakta zorlana birçok canlıya havadan binlerce kilo havuç, tatlı patates ve ot atıldı.

Avustralya Hükümeti Enerji ve Çevre Bakanı Matt Kean; Fırça kuyruklu kaya valabileri gibi soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan türlerin hayatta kalması ve toparlanmasını teşvik için anahtar stratejilerimizden biri gıda desteğinde bulunmak. Fırça kuyruklu kaya valabilerine bugüne değinki en geniş çaplı havadan gıda yardımını yaptık

Ulusal Parklar ve Yaban Hayatı Hizmetleri; Capertee ve Wolgan vadilerinde 6 ayrı koloniye 1000 kilo tatlı patates ve havuç, Yengo Ulusal Parkında 5 noktaya 1000 kilo tatlı patates ve havuç, Kanguru Vadisi’ne 100 kilo gıda ve su ulaştırdık, Jenolan, Oxley Wild Rivers ve Curracubundi Ulusal Parklarına da havadan benzer yardımlar attık

Video