Avustralya yangını koala görüntüleri üzerinden de çokça konuşulurken hükümet kanadından gelen resmi açıklama önlem hazırlıklarına işaret ediyor.

Aylardır devam eden Avustralya yangını doğal yaşam üzerinde ciddi tehlikeler yaratmaya devam ediyor. Sayısız ağacın ve bitki türünün yok olduğu büyük yangınlar bir çok hayvanında hayatını kaybetmesine neden oldu. Kangurugil familyasına ait olan fırça kuyruklu kaya valabileri gibi bazı canlı türlerinin tehlikeye girdiği açıklanmıştı. Çok fazla sayıda hayvanın yiyecek bulmakta zorlandığı belirtilen olay yerinde havadan yiyecek ve su desteği yapıldı. Avustralya Hükümeti tarafından pazartesi günü yapılan son açıklamada koalaların da tehlike altında bir tür olarak ilan edilebileceği sinyalleri verildi.

1/2

Avustralya yangını koala bölgeleri için yeniden planlamayı getirecek

Geçtiğimiz Eylül ayından bu yana son yıllarda eşi ve benzeri görülmemiş Avustralya yangınlarında en az 26 kişi hayatını kaybetti. 10 milyon hektardan fazla arazinin kullanılamaz hale gelmesi, 2 binden fazla evin yok olması ve bitki çeşitliliğinin tehlikeye girmesi de bilonçolar arasında. Yerel kuruluşlardan gelen açıklamaya göre ise 1,25 milyardan fazla hayvan hayatını kaybetti ve birçok böcek türü de yeryüzünden silindi.

Hükümet vahşi yaşam kayıplarını en aza indirgemek ve devam etmekte olan kurtarma çalışmaları için 50 milyon Avustralya dolarını içeren bir acil durum fonu kurdu. Bu fonun duyurusu sırasında yaşam alanlarının yüzde 30’unu kaybeden koalalar da gündemdeydi. Bu hayvanların geleceği için ayrıca ilgili olan Avustralya hükümeti meraklılarını üzecek bazı detaylar verdi.

Sürecin kontrol altına alınmasına kadarki dönemde daha ne kadar kaybın olacağını tahmin edemeyen yetkililer, son aşamada koalaların nesli tükenmekte olanlar kategorisine dahi alınabileceğini açıkladı. Konuyla ilgili bilgi veren Çevre Bakanı Sussan Ley; “Bu büyük yangınların bölgesel flora ne derece ciddi zarar verdiğinin farkındayız. Sürecin koalalara olan rakamsal yansımalarını net olarak anlamak içinse zamana ihtiyacımız var. Bu netleşene kadar belli bölgeler için onları nesli tükenmekte olan hayvanlar kategorisine dahil etmek gerekebilir.” ifadelerine yer verdi.