Geçtiğimiz temmuz sonunda başlayıp halen kontrol altına alınamayan Avustralya yangını için dünyanın her yerinden destek gelmeye devam ediyor.

Katlanarak devam eden doğal afetlere, kuraklık da etkilenince hiç şüphesiz en çok bu durumdan yine yaban hayatı etkilenecek. Ne yazıkki yarım milyon hayvanın hayatını kaybettiği Avustralya yangını halen sonlandırılamadı. Yerel halktan gönüllüler ve bazı kuruluşlar ile birlikte yürütülen kurtarma çalışmalarında elde edilen sevindirici sonuçlar da göz ardı edilmemeli. Ekolojik çeşitliliğin korunması için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışan veteriner hekimler ile itfaiyecilerin karelerine yansıyan umut ettirici görüntüler gün geçtikçe gelmeye devam ediyor. Biz de sizler için bu görseller arasından öne çıkanları bir araya getirdik.

1/14

Avustralya yangını için ne yapabiliriz?

Yangınların sebep olduğu tahribatta koalaların yaşam alanlarının üçte birinin yok olması şüphesiz devam etmekte olan süreci zorlaştıracak. Ne yazık ki yangınları durdurabilecek kadar yeterli miktarda yağışın olmaması ve yaz mevsiminin henüz başlaması da yetkililerin önündeki en önemli sorunlardan biri. Bu senaryonun gerçekleşmemesi için tüm dünyadan bölgeye yardımın geldiğini ve halen devam etmekte olduğunu söyleyebiliriz. Yangında çalışan çeşitli kuruluşlara bağışlarda bulunabilirsiniz. Bu kuruluşlardan bazıları: Avustralya Kızılhaçı, Kurtuluş Ordusu, NSW Kırsal İtfaiye Teşkilatı ve St. Vincent de Paul Topluluğu. Hayvanlar için ise; WIRES, Port Macquarie Koala Hastanesi ve Currumbin Doğal Yaşam Hastanesi.