Birçok üniversitenin ilgili bölümlerinde görev yapan bilim insanını bir araya getiren kapsamlı çalışma, Avustralya Yangınları ve etkisi konusundaki tabloyu net bir şekilde ortaya koyuyor.

2020, dünyanın farklı bölgelerinden gelen çevre felaketlerinin de etkisiyle pek çok kişi için “bir an evvel bitsin” gözüyle bakılan bir yıl haline geldi. Lakin bizler insanlık olarak alışkanlarımızı tersine ve doğaya odaklı çevirmediğimiz sürece önümüzde çok daha fazla böyle düşüneceğimiz dönemle karşı karşıya kalacağımız da aşikar. Koronavirüs süreciyle birlikte bu yılın dünya genelinde en çok konuşulan olaylarından birisi hiç şüphesiz Avustralya Yangıları oldu. Yangınların bu seviyede büyüyüp kontrol altına alınamasının arkasında iklim değişikliği etkisinin olduğunu sizlerle pek çok kez paylaştığımız yazılarda değerlendirmiştik.

İlginizi Çekebilir  Avustralya yangın alanlarında ilginç bitki dönüşümü

Geç de olsa kontrol altına alınan yangınların ardından ortaya çıkan üzücü karelerin ardından bilim insanları da tahribatı sayısal olarak değerlendirme adına çalışmalara başlamıştı. O çalışmalar arasında en kapsamlılarından birisi geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Ülkenin doğal yaban hayatı üzerindeki etkisinin ölçeğini ilk kez ortaya çıkaran rapora göre, Avustralya’nın 2019 ve 2020’deki yıkıcı orman yangını sezonu yaklaşık 3 milyar hayvanı etkiledi. Tahrip olan yaşam alanlarındaki bitkisel kayıp da yine üzücü seviyelerde.

The Guardian kaynaklı olarak servis edilen gelişmelere baktığımızda, kıtada yanan yangınlardan tahmini 143 milyon memelinin, 180 milyon kuşun, 51 milyon kurbağanın ve 2,5 milyar sürüngenin etkilendiğini görüyoruz. WWF tarafından görevlendirilen, beş kurumdan 10 bilim insanının çalışmalarına dayanan rapor, yangınların neden olduğu maddi ve daha önce 1 milyar olarak açıklanan can kaybının önceki tahminlerin çok daha fazla olduğunu çarpıcı şekilde gösteriyor. Raporun altında ise Sidney Üniversitesi, Yeni Güney Galler Üniversitesi, Newcastle Üniversitesi, Charles Sturt Üniversitesi ve Avustralya Birdlife Üniversitesi’nden bilim adamlarının imzası var.

WWF Avustralya Yöneticisi Dermot O’Gorman; “Bu, modern tarihin en kötü vahşi yaşam felaketlerinden biri”

Açıklanan rapordaki rakamsal veriler kadar çalışmalara katılan bilim insanlarının kişisel görüşleri de ayrıca önem arz ediyor. WWF Avustralya Yöneticisi Dermot O’Gorman’a göre, dünyanın herhangi bir yerinde bu kadar çok hayvanı öldüren veya yerinden eden başka bir olay yok. Sidney Üniversitesi Ekoloji Profesörü Chris Dickman da bulgunun araştırmacılar için bile şok edici olduğunu ifade ediyor. Dickman; “3 milyar yerli omurgalı hayvan… Bu anlayabileceğimizden büyük bir sayı. Burada gezegendeki insan nüfusunun neredeyse yarısından bahsediyoruz.” cümleleriyle süreci özetliyor. Yangınlarda sembol haline gelen koalaların sadece görünen yüz olduğu, sürüngenler ve ufak canlıların buzdağının görünmeyen kısmı olduğu da unutulmamalı.

Yangında hayatını kaybeden yerli tür bir kuştan geriye kalan – Fotoğraf: Tracey Nearmy / Reuters

Araştırma grubu içerisinde yer alan önemli isimlerden birisi de Sydney Üniversitesi’nden Lily van Eeden. Eeden’e göre bu çalışma, orman yangınlarının hayvanlar üzerindeki etkisine ilişkin kıta çapında bir değerlendirmenin ele alınabildiği ilk sonuçları ortaya koyuyor. Uzmanlar analizlerini neredeyse İngiltere büyüklüğünde bir alan olan 11,46 milyon hektarlık yanmış bir bölgede gerçekleştiriyor.

1/2
İlginizi Çekebilir  Avustralya yangınlarından güzel haber; tarih öncesi "dinazor ağaçları" kurtarıldı

Bu kadar kapsamlı alanda yapılan çalışma, yangınların ülkenin biyolojik çeşitliliğini ne ölçüde azalttığını da gösteriyor. Bilim insanları başta yerel yönetim olmak üzere tüm dünya bürokrasisinin iklim krizi, sürdürülebilir tarım ve kalkınma için hızlı adımlar atmaya davet ediyor. Avustralya hükümetinden beklentiler ise yanan arazinin temizlenmesi ve tekrar ağaçlandırılması için bir an evvel somut adınlar atması üzerine kurulu.