Kontrol altına alınmaya çalışılan Avustralya yangınları, dünyanın en önemli tenis turnuvalarından birinin düzenlendiği Melbourne’de de etkilerini ciddi oranda hissettiriyor.

Avustralya yangınları tüm dünyada olduğu gibi bizimde yakından takip ettiğimiz gündem maddelerinin başında. En az 27 insanın ve yarım milyondan fazla hayvanın hayatını kaybettiğini güncel veriler üzerinden takip edebiliyoruz. Ülkenin bir tarafında bu karmaşa yaşanırken diğer bir tarafında ise dünyanın en önemli tenis organizasyonlarından biri olan Avustralya Açık karşılaşmaları yapılmaya çalışılıyor. Çalışılıyor diyoruz çünkü organizasyon ekibi ve sporcuların kötü hava şartlarından ötürü ayrı bir mücadele verdiğini ilk iki günde gördük. Özellikle Dalila Jakupovic‘in karşılaşma sırasında yaşadığı sıkıntı bölgedeki atmosferin nedenli zorlayıcı olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Avustralya yangınları sporculara zor anlar yaşattı

İlk sette nefes almakta güçlük çeken Sloven rakete solunum cihazı takılmasına rağmen yeterli olmadı. İsviçreli rakibi Stefani Vogele’e karşı üstün geldiği karşılaşmada kötü havadan etkilenen Jakupovic turnuva organizatörlerine oyunculara yardımcı olmaları için daha fazlasını yapmaya çağırdı.

Maçı tamamlayamayan Jakupovic, sonrasında katıldığı röportajda; “Tüm maç boyunca nefes almak benim için çok zordu. 20 dakika sonra zaten zorluklar yaşadım. Soldan ve sağdan üçten fazla atış yapamadım çünkü bir astım krizi geçiriyordum. Normalde astımım yok. En zor maçlarımdan biriydi. Açıkçası bu kirlilik değil, bu alıştığımızdan biraz daha farklı. Çin’de oynuyoruz, hava kirliliğine sahip olan başka ülkelerde ve şehirlerde oynuyoruz ama bu duman, daha önce hiç yaşamadığımız bir şey.” ifadelerine yer verdi. Organizasyonun ikinci gününde de maçların hava koşulları sebebiyle saat bazında ertelenmesi de son detaylar arasında.