Aylardır devam eden Avustralya yangınları yüksek miktarda karbon salınımına neden olmasından ötürü dünya sıcaklık artış değerini 1,5 dereceye yaklaştırdı.

2015 yılında Paris’te hükümetler biraraya gelerek karbon emisyon salınımlarının azaltılması ve küresel sıcaklığın dengede tutulması için anlaşma imzalamıştı. Bu yıl yürürlüğe giren Paris Anlaşması’nda alınan kararlar arasında sıcaklığı 2 derecede sabit tutma amaçlanmıştı. (mümkünse 1,5 dereceyi aşmamak) İngiltere’de bulunan Met Office’indeki uzmanlar, Avustralya yangınlarının geniş alana yayılıp büyük miktarda karbondioksit salınımına neden olmasından ötürü, dünyanın küresel ısınmanın 1,5 dereceye yaklaştırdığını ileri sürdü. Bu yıl 1958’den bu yana Havai’de bulunan Mauna Loa gözlemevinde yapılan ölçümde atmosferdeki karbon içeriğinin arttığı belirtildi. Yangınların neden olduğu hasarın yanı sıra bitki örtüsünün havada bulunan karbondioksiti uzaklaştırmada yetersiz kalacağı da dikkat çekiyor.

Avustralya yangınları gezegeni geri dönüşü olmayan noktaya yaklaştırmış olabilir mi?

Karbondioksitin, bitki örtüsü ve ormanların kara ekosistemleri tarafından emiliminin Pasifik Okyanusu sıcaklıklarındaki dalgalanmalarla ilişkili olduğunu görüyoruz. Yıllar içinde artan sıcaklıklar Pasifik’teki havayı daha kuru ve daha sıcak hale getirdi. Bitkilerin karbonu emme yeteneğini sınırlanmasına neden olan sıcaklıklar, böylece orman yangınları riskini arttırdı. Son yıllarda hükümetlerin sera gazı emisyonlarını azaltma çabalarına rağmen oranlarda güçlü bir artış görüyoruz. Her yıllık artış, gezegeni önemli bir sıcaklık eşiğine yaklaştıyor. Bilim insanları tarafından ön görülen iklim değişikliği senaryosunda; kuraklık, sel, şiddetli fırtına ve deniz seviyesinin yükselmesi gibi olayların daha sert şekilde etkisini hissettireceği de dikkat çekiyor.

Londra Ekonomi Okulu Grantham İklim Değişikliği Araştırma Enstitüsü politika direktörü Bob Ward; Bu analiz, geribildirim süreçlerinin sera gazı seviyelerindeki artışı ve dolayısıyla ısınma hızını nasıl hızlandırabileceğini gösteriyor. Avustralya, Batı Kuzey Amerika ve dünyanın birçok yerinde küresel ısınma, yangınların riskini ve kapsamını arttırıyor ve atmosfere daha fazla karbondioksit salıyor. Bu tür geri bildirim süreçleri emisyon bütçelerimizin beklenenden daha hızlı tükenmesine yol açacaktır. Geri dönüşü olmayan noktaya sandığımızdan daha yakınız.