Avustralya Melbourne sınırları içerisinde yer alacak gökdelen projesi, sürdürülebilir şehir politikasında ilgi çekici bir örnek olacak.

Metropollerin çevreci dönüşümlerinde ortaya çıkan yeni nesil mimari projelerde, hava ve çevre kirliliğinin merkezinde çalışmalar gerçekleştirildiğine çokça şahit oluyoruz. Kısa süre önce Çin’de de karşımıza çıkan önemli adımlar, artık gökdelen niteliğindeki dev bina, iş merkezi ve yaşam alanlarına da yansıyor. Şimdi de benzer bir süreç Avustralya’nın Melbourne kentinde dev bir proje ile yükselecek. Ülkenin en yüksek gökdeleni olarak inşaat izni alındığı duyurulan Southbank, etkileyici mimari yapısının yanında bol yeşillikli alanlarıyla da bizlere gelecekten ipuçları veriyor.

1/5

Avustralya içinde zirveye oturacak gökdelen dünyada 50. sırada

Hollanda merkezli UNStudio ve Avustralyalı Cox Architecture tarafından tasarlanan gökdelenin projelendirilme aşamaları da oldukça yeni. Biraz araştırma yaptığımızda yapının ilk olarak 2018’de bir mimarlık yarışmasının parçası olarak tanıtıldığını görüyoruz. Tamamlandığında 365 metre yüksekliğe ulaşacak olan yapı iki farklı binayı beraberinde getiriyor. Yapılan planlamada ikinci binanın 252,2 metre uzunluğunda olacağı da netlik kazanmış durumda. Southbank tamamlandığında New York’ta yer alan 381 metrelik Empire State Binası‘na yakın bir yükseklikte seyredecek. Dünya genelindeki resmi sıralaması ise 50 olacak.

İlginizi Çekebilir  Sürdürülebilir mimari; Hollanda'da taşınabilir modüler ofis binası Building D(emountable)

Projenin 270.000 metrekarelik toplam alanı; yeşilliklerle kaplı balkonları olan ofisler, kamusal yeşil alan, çatı bahçeleri ve belediye binasını kapsayacak. Katlı yapısı omurga olarak nitelendirilen binanın halka açık bir yapı içerisinde olması da önemli detaylar arasında. Önümüzdeki 2 yıl içerisinde projeyi bu kez somut haliyle daha net şekilde karşımızda göreceğiz.