Akademi ödüllerinin Birleşik Krallık’taki emsali olan BAFTA (Britanya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi) sıfır karbon ayak izi amaçlanarak tam bir çevre dostu ödül töreni olması bekleniyor.

Pazar gecesi düzenlenecek olan BAFTA ödül töreni küresel ısınmaya karşı çevre dostu bir yaklaşımla eleştirileri bertaraf edebilir. Ödül törenlerinde katılımcıların şehre uçakla gelmesi, dağıtılan hediyelik eşyalar, tek kullanımlık şişeler ve ödül geceleri için sadece bir kez giyilen kıyafetler birçok çevre aktivistinin uzun süredir odağında. Son yıllarda iklim değişiklikleriyle ilgili karşılaştığımız afetlere dikkat çekmek isteyen BAFTA, bir dizi değişiklikle çevre dostu bir tören yaparak örnek bir davranış sergilemek istiyor.

BAFTA ödül töreni komitesinden törene katılacaklara çevre dostu öneriler

Ödül komitesinin dikkat çekmek adına yaptığı en önemli değişikliklerden birisi kırmızı halıda karşımıza çıkıyor. Bu tarz organizasyonların simgesi haline gelen kırmızı halı, program kapsamında dönüştürülmüş malzemelerden üretiliyor. Konuklara lüks marka hediyeler yerine dönüştürülmüş malzemelerden üretilen cüzdan verilecek.

BAFTA Başkanı Dame Pippa Harris: Biz de herkes gibi iklim değişikliğinin etkileriyle ilgili son derece endişeliyiz. Bu konuda bir şey yapmadan duramazdık. Son sekiz aydır kırmızı halısından menüsüne kadar karbon ayak izi bırakmayacak bir ödül töreni için çalışıyoruz.

Tören boyunca tek kullanımlık plastik kullanılmayacak olması da dikkat çeken değişimler arasında. Konuklar için hazırlanan menü de vegan başlangıçlar ve tatlılara yer veriliyor. BAFTA komitesi törene katılacak olan ünlülerin sürdürülebilirlikten ilham alarak daha önce giydikleri bir elbiseyi tercih etmelerini veya kiralamalarını tavsiye etti. Bunu tercih etmek istemeyen katılımcılara ise çevre dostu tasarımcılarla çalışma önerilerinde bulunuluyor.