Elektrikli bisiklet tasarımları her geçen gün başka bir noktaya nüfuz ederken, Nepal’de karşımıza çıkan son proje çoklu kullanım üzerine dikkat çekiyor.

Bisiklet şehir içi ulaşım konusunda çift taraflı fayda sağlayan belkide tek araç. Bedenimizi zinde tutma konusunda bize yardımcı olan yol arkadaşımızın sıfır emisyon yönü de çevreci karakterini yıllardır temsil ediyor. Son dönemlerde elektrikli versiyonları üzerinden çokça gündemde olan modeller arasında adını bambaşka yere yazacağımız bir proje radarımıza takıldı. Nripal Adhikari ve Lance Rake ikilisi tarafından tasarlanıp üretilen üç tekerlekli elektrikli bisiklet, yolcu taşıma yapısıyla dikkat çekiyor. Bölgede yetişen bambular kullanılarak üretilen bisikletin konsept aşamasında büyük ilgi topladığını da belirtmeden geçmeyelim.

1/6

Bambu elektrikli bisiklet için seri üretim çalışmaları devam ediyor

Endüstriyel tasarım profesörü olan Rake ile mimar Adhikari‘yi bir ara getiren projenin temelinde özellikle kalabalık yerlerdeki hava kirliliğinin çözümüne alternatif olmak var. İskelette kullanılan malzemeler sayesinde üretim aşamasında da kaynağını doğadan alan bisikletin, taksi dışında kargo teslimat aracı olarak da kullanılması üzerine çalışmalar var. Prototip geliştirme sürecinde Katmandu Üniversitesi öğrencilerinin de destek olduğu modelin platform geliştirilmesinde çelik malzemelerden faydalanıldığını da belirtmeden geçmeyelim. Halihazırda seri üretim öncesi versiyonuyla gösterimi yapılan Habre Eco Bike isimli modelde mümkün olan en az seviyede çelikten faydalanılması planlanıyor. Şu aşamadaki testler ise Katmandu ve Abari bölgelerinde devam ediyor.