Merkezi Birleşik Krallık’ta bulunan bankacılık devi Barclays , sıfır karbon hedefi ve iklim krizini önleme parolalarıyla adım atıyor.

Barclays, tüm finansman faaliyetlerini Paris İklim Anlaşması‘nın hedeflerini baz alarak sıfır karbon olmak için düğmeye bastı. İklim krizine karşı önlemleriyle ve sıfır karbon hedefleriyle öne çıkan Birleşik Krallık bu kez yatırım sektörüyle dikkat çekiyor. Merkezi Londra’da bulunan Barclays, 60’dan fazla ülkede 300 yıldır faaliyet gösteriyor. Bu hedef doğrultusunda enerji ve enerji sektörlerinden başlayarak tüm finansman faaliyetlerini Paris Anlaşması’nın hedefleri ve zaman çizelgeleri ile uyumlu hale getirme sözünü verdi.

İlginizi Çekebilir  Koronavirüs ile savaşa dünyanın ilk karbon negatif dezenfektanı

Sıfır karbon hedefi eleştirildi

Banka, 7 Mayıs’taki yıllık genel kurul toplantısında yatırımcı oyuna sunulacak bir teklifle Paris İklim Anlaşması’na uyum sağlamayan enerji ve fosil yakıt şirketlerine tüm borç verme ve hizmetlerini aşamalı olarak kaldırmak için ayrı bir hissedar kararını uygulayacaklarını belirtiyor. Hissedar oyuna öncülük eden kampanya grubundan ShareAction, sıfır karbon taahhüdünün borç veren için bir kilometre taşı olacağını ifade ediyor. Barclays, Rainforest Eylem Ağı‘nın yakın tarihli bir raporuna göre, son dört yıl içinde Avrupa’nın en büyük fosil yakıt finansmanı oldu. 2016 yılında Paris anlaşmasının imzalanmasından bu yana karbon yoğun şirketlere ve projelere 118 milyar dolar‘dan (95.2 milyar pound) fazla finansal hizmet sağladı ve geçen yıl Arctic petrol ve gazının en büyük finansörü oldu.

Banka, yeni plan kapsamında termal kömür faaliyetlerinden yararlanan şirketlerin finansmanını kısıtlayacağını, ancak Kanada’da emisyonlarını azaltmayı amaçlayan tartışmalı katranlı kum projelerinde yer alan bazı şirketlere fon sağlamaya devam edeceğini ifade ediyor.

Greenpeace İngiltere’nin kıdemli iklim danışmanı Charlie Kronick, Barclays’in iklim duyurularıyla çeliştiğini söyleyerek bu politikayı; “Her şey ikiyüzlülük kokuyor. Bankanın yıkıcı iklim çöküşüne katkısını haklı olarak sona erdirmesini isteyen hissedarların gözünden çekme girişiminden başka bir şey değildir. Barclays, bu gezegende hala fosil yakıt endüstrilerinin, Avrupa’nın en büyük finansmanı olmaya devam ediyor. İklim acil durumunun gerçekliğiyle ve yakıt ikmalindeki rolleriyle yüzleşmeyi reddediyor. Sıfır karbon hedefine ulaşmanın, tüm fosil yakıtlara yönelik desteği aşamalı olarak kaldırmak için yeni önerilen bu çözüm kesinlikle anlamsızdır.” diyerek eleştiride bulundu.