Microsoft’un kurucusu ve hayırsever Bill Gates yoksul ülkelerdeki insanların iklim değişikliğine uyum sağlamaları için mücadele etmelerine yardımcı olacağını açıkladı.

Bill Gates, geçtiğimiz günlerde eşi ile ortaklaşa yazmış olduğu bir mektupta iklim değişikliğinden ötürü yaşanacak felaketlerin en çok yoksul ülkeleri etkileceğini açıkladı. Microsoft ise buna paralel olarak geçtiğimiz ay şirket iklim değişikliğinin etkilerini telafi etmek için 30 yıl içerisinde karbon-nötr olmak istediğini bununla birlikte ihtiyacı olan enerjinin biyoenerji odaklı karşılama ve ağaçlandırma faaliyetlerine girişeceğini duyurdu. Gates’in iklim değişikliği ile ilgili endişeleri, son araştırmalar ile birlikte haklı görünüyor.

Bill Gates’in yoksul ülkeler için kapsamlı yardımı

Melbourne ve Oxford Üniversiteleri‘ndeki 2018 araştırması ekvatorun çevresinde yer alan ve küresel standartlara göre zayıf olan ülkelerin, ılıman ülkelere göre iklim değişikliğinden çok daha kötü etkileneceğine işaret ediyor. Bu araştırmanın sonuçlarına değinen Gates, iklim değişikliğinin çevresel olduğu kadar halkların sağlık sorunu olabileceğinin altını çiziyor. Yetersiz beslenmenin önlenmesi gerektiğini belirten başarılı isim, sadece fazla yiyecek yetiştirmenin iklim değişikliği ile başlayan sağlık sorunlarını çözmek için yeterli olmayacağını savunuyor.

Gates: Mahsul verimini artırmayı başarsak bile gerçek şu ki, iklim değişikliği birçok insanın ihtiyaç duydukları besinleri bulmasını zorlaştıracak. Bu da doğrudan onları hastalığa daha duyarlı hale getirecek. Yetersiz beslenen çocuk sayısını azaltmalı ve yetersiz beslenmeden muzdarip insanların hayatta kalma olasılığını artırmalıyız. Bu, insanların yalnızca ihtiyaç duydukları besinler değil, aynı zamanda aşı, ilaç ve teşhis/tedavi gibi sorunlarının çözümünde de geçerli.