Çevreci yatırımlar konusunda duyarlı isimlerden birisi olan Bill Gates, dünyanın ilk hidrojen yakıtlı süper yatı için kesenin ağzını açtı.

Alternatif enerji kaynaklarıyla ilerleyen ulaşım araçlarının birçok farklı sektörde ilerleyişine çok daha sık şahit oluyoruz. Elektrikli feribotların operasyonlardaki işleyişleri artırılarken, geçtiğimiz günlerde Toyota üzerinden gündeme gelen hidrojen yakıt hücresi de bunun göz ardı edilmemesi gereken bir örneği. Sadece toplu ulaşım değil bireysel kullanımlar için de sektörün değişimine örnek olan dünyanın ilk hidrojen yakıtlı süper yatı Sinot Aqua da şu sıralar Bill Gates üzerinden dünya basınının gündeminde. İklim değişikliği ve çevre kirliliğine odaklı olumlu yaklaşımlarıyla sık sık adından söz ettiren Gates, rekor sayılabilecek bir fiyatla Aqua’nın ilk sahiplerinden birisi olmaya hazırlanıyor. Kaynaklardan gelen bilgilere baktığımızda Gates’in bu süper yat için 644 milyon dolarlık rakamı gözden çıkarttığını görüyoruz.

Bill Gates’in yeni gözdesi olacak dünyanın ilk hidrojen yakıtlı süper yatı Aqua hakkında bilmeniz gerekenler

Çevreci ünitesi kadar tasarımıyla da büyük ilgi gören Aqua’nın bilim kurgu filmlerini akıllara getirecek çizgileri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yaklaşık 115 metre uzunluğunda olan model aynı 31 kişilik bir ekip tarafından kontrol edilirken aynı anda 14 misafire kadar kusursuz bir hizmet sunabiliyor. Hollanda merkezli şirket tarafından geçtiğimiz Monako Yat Fuarı’nda tanımı yapılan modelin altyapısında ise 1MW güç üreten iki adet motor var.

Özel olarak tasarlanan hidrojen tanklarından beslenen bu motorlarla birlikte yatın maksimumda 17 knot yani saatte 32 kilometrelik hıza çıkabildiğini görüyoruz. Acil durumlara karşı içerisinde bir adet de dizel motor sistemi taşıyan Aqua, her şeyin bir araya gelmesiyle tek seferde 6.000 kilometrenin biraz daha üzerinde menzil kat edebiliyor. 2024 yılında suya indirilmesi planlanan model için Gates’in biraz sabırlı olması gerekecek.