Hafta başında 2 milyar sterlini bulan dev bir bisiklet ve yaya yolu yatırımı hamlesi yapan İngiltere, geleceği alternatif araçlarda görüyor.

Bisiklet ulaşımının Koronavirüs süreciyle birlikte inanılmaz bir oranda ülke ve yerel yönetimlerde karşılık bulduğuna sık sık değiniyoruz. Geçtiğimiz hafta sizlerle paylaştığımız videoda, bu sürecin son 6 aylık kısmından satır başlarını da detaylı bir şekilde ele almıştık. Almanya ve İtalya gibi pek çok ülkenin hizmetlerini tekrardan gözden geçirmesine vesile olan bu durum, İngiltere için de fazlasıyla geçerli. Kısa süre önce yeni bir duyuru gerçekleştiren hükümet, haftalar içinde pop-up bisiklet şeritleri, daha geniş kaldırımlar, daha güvenli kavşak tasarımları, bisiklet ve sadece otobüs koridorları oluşturmak için 2 milyar sterlinlik ödenek ayırdığını açıkladı.

İlginizi Çekebilir  Bisiklet zinciri yağlamada israfı ortadan kaldıran çevre dostu donanım; Green Disc [Video]

İngiltere ve Birleşik Krallık’ta bisiklet yatırımı kapsayıcılığıyla öne çıkıyor

Yapılan planla sadece bisiklet kullanıcılarına yol inşa etmekle kalmıyor. Hükümet ayrıca insanların bisikletlerini tamir ettirmeleri için bireysel ödeme desteği şemasını da masada net bir şekilde değerlendiriyor. Yaya ya da bisikletle yapılacak yolculukları yapabilecek insan sayısını artırmaya yönelik bu çabalar, sosyal mesafenin en iyi şekilde uygulanmasına da yardımcı olacak gibi görünüyor.

Ulaştırma Sekreteri Grant Shapps; “Gelecek için daha çevreci seyahat alışkanlıkları, daha temiz hava ve daha sağlıklı topluluklarla iyi bir ülke inşa etmek zorundayız. “

Çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulunan Ulaştırma Sekreteri Grant Shapps; “Bu kriz sırasında milyonlarca insan ister egzersiz isterse güvenli ulaşım aracı olarak bisiklet kullanmayı keşfetti. Bugün ‘evde kal’ mesajında bir değişiklik olmasa da, işe geri döndüğünde bu insanların bisikletlerinde kalmasına ve daha fazlasına katılmasına ihtiyacımız var. Aksi takdirde, toplu taşıma araçlarının kapasitesi şu anda ciddi şekilde kısıtlandığında, tren ve otobüslerimiz aşırı kalabalıklaşabilir ve yollarımız kilitlenebilir. Otomobillerin birçokları için hayati olmaya devam edeceğini biliyoruz, ancak geleceğe bakarken daha çevreci seyahat alışkanlıkları, daha temiz hava ve daha sağlıklı topluluklarla daha iyi bir ülke inşa etme zorunluluğu da önümüzde duruyor.” ifadelerine yer verdi. Biz de, geçtiğimiz hafta İstanbul için de geçici bisiklet yollarının yapılma kararının açıklamasıyla birlikte başlayan çalışmaların en kısa sürede sonuçlanmasını umuyoruz.

İlginizi çekebilir

Son videomuz: Koronavirüs; salgın ile gelen bisiklet devrimi