Birleşik Krallık ve New York, Kömürlü Termik Santral için kapatma kararı aldı.

Birleşik Krallık sahip olduğu önemli iki kömürlü termik santralini kapatma kararı aldı. Fiddler’s Ferry santrali ilk olarak 1973‘te hizmete girdi ve en yüksek kapasitesi 2.000 megavat olarak kayıtlara geçti. Aberthaw ise 1.560 megawatt seviyelerinde derecelendirildi. CNBC, Birleşik Krallığın geçen hafta yaptığı açıklamada, kömürden elde edilen elektriğin 2019‘da yüzde 60 düştüğünü bildirdi. 1990‘da, ülkenin elektriğinin yüzde 70‘ini kömürden karşılarken sadece geçen yıl bu oran yüzde 3’e geriledi. .

İlginizi Çekebilir  Yenilenebilir enerji kaynağına alternatif yağmur damlacıkları

Kömürlü Termik Santral yerine daha temiz enerji üretmek mümkün

Fiddler’s Ferry tesisinin sahibi olan SSE Thermal, açıkladığı raporda geçtiğimiz kasım ayında, tesisin finansal performansının 40 milyon pound zararla sürdürülemez seviyelere gerilediği belirtiyor. SSE Thermal’in Genel Müdürü Stephen Wheeler, kapatmanın şirket için bir dönüm noktası olduğunu belirterek; “Bu tesis bölgeye büyük katkılar sağladı lakin Birleşik Krallığın iklim değişikliği odaklı olarak temiz enerji kaynaklarına geçmesi doğruluğu tartışılmaz bir adım” ifadelerine yer verdi.

Ülkenin kalan en büyük kömür istasyonu olan Drax ise, önünümüzdeki yılın mart ayı itibarıyla operasyonlarını durdurmaya hazırlanıyor. Birleşik Krallık’ın bu konuda attığı adımları New York da izliyor. Önümüzdeki birkaç hafta içerisinde, New York’taki son kömür yakıtlı üretim tesisi olan Somerset Operating Company‘nin kapanması planlanıyor. Tesisin sahibi olan Beowulf Enerji, onu bir veri merkezi ve sunucu çiftliğine dönüştürmek istediklerini ifade etti.

Tıpkı Birleşik Krallık gibi, ABD’de de son yıllarda kömürün yerini alan düşük maliyetli doğal gaz kaynaklarıyla öne çıkıyor. Koronavirüs salgınından ve enerji piyasalarının düşüşünden ötürü yakıtların maliyeti ise şu aşamada eksi eğride seyrediyor. Yenilenebilir enerjinin avantajlarından biri, bilinmeyen risklerle dolu büyük termal üretim tesislerinin planlanmasını sağlayan yakıt maliyetinde değişkenliğin olmaması. Bu fiyat istikrarı, ileride yenilenebilir enerji geliştiricileri için güçlü bir teşvik olabilir.